Nasze projekty

65% Polaków przeciwnych ubojowi rytualnemu

A ponad 40% wyraża swój sprzeciw w sposób zdecydowany. Jedynie co siódmy Polak nie ma w tej sprawie zdania.

Reklama

Jak wynika z badań przeprowadzonych pod koniec maja przez Centrum Badania Opinii Społecznej – większość Polaków jest przeciwna, by polskie prawo pozwalało na ubój rytualny. 21%  badanych opowiada się za legalizacją uboju zwierząt bez ich ogłuszania, a 14% nie ma w tej sprawie zdania.

 

87% przeciwników takiego uboju zwierząt wskazywało w badaniach, że jest on niedopuszczalny dlatego, że wiąże się ze zbyt dużym cierpieniem zwierząt, jest niehumanitarny czy też nieetyczny. Natomiast 7% ankietowanych uzasadniało swój sprzeciw argumentami, że ubój rytualny jest obcy naszej kulturze, a mniejszości wyznaniowe powinny mieć możliwość importu mięsa pochodzącego z takiego uboju z innych krajów albo podporządkować się regułom panującym w Polsce.

Reklama

 

Kto popiera ubój rytualny? Według przeprowadzonych badań są to w zdecydowanej większości mężczyźni, osoby lepiej wykształcone, osiągające większe dochody miesięczne, zamieszkujące duże miasta, będące powyżej 44 roku życia.

Pytani o uzasadnienie swojej opinii zwolennicy legalizacji uboju rytualnego najczęściej odwoływali się do argumentów ekonomicznych. Uzasadniali to, że skoro jest popyt na takie mięso, to powinniśmy z takiej możliwości zarabiania korzystać. Taką opcję wskazało 32% zwolenników legalizacji uboju bez ogłuszania.

Reklama

 

Co ciekawe, wśród rolników aż 65% ankietowanych jest przeciw, a 29% opowiedziało się za legalizacją uboju rytualnego.

Reklama

 

Badanie przeprowadzono w maju na reprezentatywnej próbie losowej 1101 dorosłych mieszkańców Polski.

 

Jedno z pytań dotyczyło polskiego prawa – czy w Polsce powinno się zezwalać na ubój rytualny, jeśli pochodzące z niego mięso byłoby przeznaczane wyłącznie na potrzeby mniejszości wyznaniowych. Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 12% ankietowanych. Jednak 82% badanych stwierdziło, że potrzeby mniejszości wyznaniowych nie stanowią uzasadnienia zabijania zwierząt hodowlanych bez ogłuszania.

 

Po krótce wyjaśniając ubój rytualny to zabijanie zwierząt bez ich ogłuszania. Najczęściej takie mięso jest eksportowane do Izraela i krajów muzułmańskich. Jak informuje portal Wyzwolenie Zwierząt „nie wiadomo kiedy i jak, ale Polska stała się liderem w rytualnym uboju. Ubój rytualny to okrutny sposób zabijania zwierząt, sprzeczny z zasadą minimalizacji ich cierpienia, przyjętą powszechnie w świecie.

 

Ubój rytualny, praktykowany w kulturze judaizmu i islamu, znajduje uzasadnienie w religijnej ortodoksji. Wyklucza on pozbawianie zwierzęcia przytomności”.

Mięso z polskich firm zajmujących się ubojem rytualnym – według danych ministerstwa rolnictwa – trafia do około 17 państw europejskich ( w tym m.in. Niemcy czy Francja), jak i tych spoza Europy (np. Turcja, Egipt czy Izrael). Jest to głównie bydło i drób.

Od stycznia chaos w prawie sprawił, że do państw w których byliśmy liderem w dostawie mięsa z uboju rytualnego wchodzą firmy z Francji czy Czech.

65% Polaków przeciwnych ubojowi rytualnemu

W naszym kraju działa około 20 zakładów specjalizujących się w uboju rytualnym. W przybliżeniu zatrudniają one ponad 6 tysięcy osób.

 

Według szacunków głównego lekarza weterynarii do samego Izraela trafia od 100 do nawet 300 tys. sztuk bydła. Na rynki muzułmańskie znacznie więcej. Jak oszacował zespół ekspertów Agencji Rynku Rolnego – eksport wołowiny z Polski w ubiegłym roku wyniósł ok. 330 tys. ton. Przewiduje się, że w tym roku eksport wzrośnie do ok. 340 tys. ton.

 

Około 80 proc. wołowiny produkowanej w naszym kraju trafia na eksport. Stąd można wnioskować skąd tak wysokie ceny na polski rynku za wołowinę. Jak oceniają specjaliści w tym roku konsumpcja wołowiny w Polsce może wynieść do około 2 kilogramów na osobę.

 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę