Nasze projekty
Reklama

„Smaki życia”. Najpierw 11 przystawek

Choć to Ignacy z Loyoli jest jednym najbardziej znanych świętych, którzy zachęcali do „smakowania” to nakładem dominikańskiego wydawnictwa ukazały się „Smaki życia”

O tym jak smakuje życie, wiara, miłość i nadzieja; co jest pierwsze i najważniejsze opowiadają w dwudziestu rozmowach zebranych w jednym tomie rozmówcy Katarzyny Kolskiej i o. Romana Bieleckiego OP. Warto przeglądać się w życiu ludzi doświadczonych – przekonują. „Bo przecież – jak mawiał św. Ignacy – nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadawala i nasyca duszę”.

Na zaostrzenie apetytu proponujemy jedenaście „przystawek” zaczerpniętych z wywiadów, które najpierw ukazały się na łamach miesięcznika „W drodze” a teraz najciekawsze zebrano w „Smakach życia”:

Reklama

1. „Wiara zaczyna się w chwili, kiedy człowiek próbuje sam stanąć przed Jezusem, twarzą w twarz. To jest wydarzenie. Sama teoria niczego nie załatwia”

abp Grzegorz Ryś

2. „Mamy głosić Dobrą Nowinę, a nie lęk przed złem. Bo jak ludzie przyjmą Dobrą Nowinę, zła sami będą unikać, nie z lęku – a z przekonania, że po prostu dobro smakuje lepiej niż zło, ze złem dealować nie warto”.

Reklama

Szymon Hołownia

3. „Każde życie wymaga radykalności. Jeśli pani wybiera męża, to koniec z innymi. Tylu panów może się pani podobać, ale pani wybrała tego jednego, inni są nieważni, już pani nie dyskutuje z sobą na ten temat. Podobnie jest tutaj. My zostawiamy wszystkie inne możliwości dla Pana Boga”

s. Dominika Sokołowska OP, mniszka z Góry św. Anny

Reklama

4. „Modlitwa to jedna z niewielu rzeczy, które nadają sens mojemu życiu. Tajemnica psalmów polega na tym, że kiedy je czytam, mam wrażenie, że je przed chwilą napisałem. One dokładnie oddają mój stan. Słyszę w nich swoje myśli, których sam nie potrafiłbym tak precyzyjnie sformułować”

Michał Lorenc, kompozytor

5. „Kiedyś, mimo sukcesów, które odnosiłem, i stabilizacji, którą miałem, byłem pełen różnych lęków. Od czasu, gdy numerem jeden w moim życiu jest Pan Bóg, mam gigantyczny pokój w sercu. I nawet jeśli pojawiają się przeciwności, patrzę na nie zupełnie innym okiem”

Wojciech Modest Amaro

6. „Szczęśliwym nie jest się tylko wtedy, gdy nie boli, gdy jest łatwo. Cierpienie daje człowiekowi rozwój, daje inną świadomość. Człowiek wie, co jest ważne”

Rut, miała 23 lata, gdy zmarł jej mąż

7. „Gdy mam przed sobą kogoś, kto stracił bliską osobę, staram się powiedzieć temu człowiekowi: dbaj o siebie, nie pozwalaj sobie cierpieć i schodzić na samo dno. Bo masz coś do zrobienia, i to jest najważniejsze. Nie wolno sobie pozwolić na zwolnienie się z obowiązku życia. A ja przed laty próbowałam to zrobić”

Rut

8. „Uczymy się całe życie, że w jego istotę wpisana jest strata, to znaczy świadomość tego, że nie osiągniemy wszystkiego, co byśmy chcieli w życiu osiągnąć, bo albo jest już za późno i nie mamy tyle sił i możliwości, albo jest jeszcze za wcześnie i musimy poczekać”

o. Michał Zioło, trapista

9. „Każda praca jest dobra. Bo ważni są ludzie, porozumienie, które jest między nami, to co wspólnie robimy, wyzwanie, które podejmujemy. A czy to jest sztuka, czy medycyna, doprawdy nie ma znaczenia”

Ewa Błaszczyk-Janczarska, aktorka

10. „Żeby jedna piosenka była znana trzeba napisać dziesięć innych, które przejdą bez echa. To jest tak jak w życiu: żeby była jedna chwila wybitnie szczęśliwa, taka, że się ją zapamiętuje na zawsze, to musi być wiele chwil zwyczajnych”

Jacek Cygan, autor tekstów piosenek

11. „Jeżeli komuś się na coś przydałam i ktoś się czegoś ode mnie nauczył, to nawet jak umrę, ta część mnie pozostanie”

Anna Dymna

Danie główne: „Smaki życia. Rozmawiają Katarzyna Kolska i Roman Bielecki OP”, W Drodze 2017

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę