Nasze projekty
Fot. Priscilla Du Preez/Unsplash

„Odkryłam, że modlitwy, w których oddaję Bogu cześć, dogłębnie mnie odnawiają”

"Nasze modlitwy mogą być niedoskonałe i nieskładne, ale Duch Święty je przemienia i sprawia, że stają się spójne z Bożą wolą. Jestem przekonana, że modlitwa jest ogromnie ważna we wszystkich sferach naszego życia" - mówi Sara Young, autorka książek "Jezus słucha" i światowego bestselleru "Jezus mówi do ciebie", który przemienił życie milionów ludzi.

Reklama

„Jezus słucha” to najnowsza książka napisana przez Sarę Young, autorkę światowego bestselleru „Jezus mówi do ciebie”, który przemienił życie milionów ludzi. Zawiera 365 wyjątkowych, opartych na Piśmie Świętym modlitw na każdy dzień roku. Ta książka pomaga na nowo odnaleźć ciszę, nadzieję i radość. Jezus słucha każdego, kto się modli! Przeczytaj rozmowę z Sarą Young o jej najnowszej książce „Jezus słucha”.

Twoje poprzednie książki zdobyły ogromną popularność. Dla wielu osób stały się początkiem zmiany, drogą do nawrócenia i nowego życia z Bogiem. Co znajdziemy w twojej najnowszej książce, czym różni się od poprzednich? 

Sara Young: Wszystkie moje książki poświęcone rozmyślaniom, łącznie z tą, mają pomóc czytelnikom zbliżyć się do Jezusa. Jak być może wiesz, poprzednie książki napisałam z perspektywy Jezusa, który mówi do ciebie, czytelnika. Jednak Jezus słucha zostało napisane z punktu widzenia ciebie modlącego się do Boga. Jezus słucha zawiera modlitwy na każdy dzień roku, które mają poprowadzić czytelnika do głębszej, bogatszej i nieprzerwanej wspólnoty z Bogiem. Z założenia powinny być początkiem dalszych modlitw. Przyznaję, że modlitwa nie jest czymś naturalnym; w zasadzie często jest postrzegana jako obowiązek. Z pewnością wymaga pewnego wysiłku, ale musimy pamiętać, że komunikacja ze Stworzycielem tego ogromnego wszechświata jest wspaniałym przywilejem! Jestem wdzięczna, że Bóg wykorzystuje nasze modlitwy nie tylko do zmiany okoliczności, ale również do zmiany nas samych.

Bóg wykorzystuje nasze modlitwy nie tylko do zmiany okoliczności, ale również do zmiany nas samych

Reklama

Dlaczego napisałaś książkę Jezus słucha?

Żyjemy w stresujących czasach i wielu z nas zmaga się z niepokojem. Gdy czujemy lęk i niepewność, zamiast skupiać się na swoich problemach, możemy wszystko przynieść Jezusowi – nasze zmagania, zagubienie, modlitwy i prośby, wdzięczność i uwielbienie. Możemy „zaufać Mu z całego serca, zamiast polegać na własnym rozsądku” (por. Prz 3, 5). Czasami, gdy czuję się zestresowana, siadam w ciszy, oddycham głęboko i modlę się: „Jezu, pomóż mi odprężyć się w Twoim pokoju”. Jeśli modlę się tak przez kilka chwil, niezmiennie się relaksuję i uspokajam.

Modlitwy w książce Jezus słucha kładą nacisk na zaufanie Jezusowi i życie zależne od Niego. Biblia jest pełna łagodnych zachęt do zaufania Panu – zasadniczego warunku, by żyć blisko Niego. Nacisk, jaki położyłam w tej książce na zaufanie, jest odzwierciedleniem biblijnego nauczania, a także moich osobistych zmagań, by ufać Bogu w każdym czasie – nawet gdy świat jest pełen niepewności, a sprawy nie idą po mojej myśli. W takich chwilach bardzo pomocne i podnoszące na duchu jest dla mnie szeptanie słów: „Ufam Ci, Jezu, jesteś moją nadzieją”. Spędzając przez lata czas z Jezusem i studiując Jego słowa, uchwyciłam istotę postawy dziękczynnej. Dlatego temat wdzięczności często pojawia się w tej książce. W modlitwach dziękczynnych jest moc! Pozwalają nam skupiać się na bezcennych obietnicach Jezusa i na Jego stałej obecności przy nas.

Zobacz książkę Sary Young „Jezus słucha”, Wydawnictwo Esprit

Reklama

Czy nasza codzienna modlitwa rzeczywiście jest tak istotna? Czy nie wystarczy, że raz na jakiś czas odmówimy przysłowiowy pacierz? Po co mamy się codziennie modlić, skoro często nie wiemy nawet jak to dobrze zrobić? 

Nasze modlitwy mogą być niedoskonałe i nieskładne, ale Duch Święty je przemienia i sprawia, że stają się spójne z Bożą wolą. Jestem przekonana, że modlitwa jest ogromnie ważna we wszystkich sferach naszego życia. Sir Alfred Tennyson napisał takie słynne słowa: „Więcej rzeczy jest osiąganych przez modlitwę niż świat jest w stanie wymarzyć”. Wpływ naszych modlitw sięga o wiele dalej niż to, co widzimy i potrafimy pojąć. Pismo Święte stale nakłania nas do modlitwy. Bóg mówi nam w swoim słowie: „Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje – nad waszymi drogami […]” (Iz 55, 9). Mimo że chcielibyśmy więcej rozumieć, pojęcie Bożych dróg jest dla nas, ograniczonych stworzeń, niemożliwe. Od dekad modlę się o zbawienie niektórych osób i mam zamiar to kontynuować. Lubię bardzo przypowieść o niesprawiedliwym sędzim i wytrwałej wdowie. Ta historia uczy nas, że „zawsze powinniśmy się modlić i nigdy nie ustawać”. Mimo że sędzia nie dbał ani o ludzi, ani o sprawiedliwość, wytrwałość wdowy w końcu sprawiła, że wysłuchał jej prośby. A Bóg, który jest kochający i sprawiedliwy, odpowiada na nasze modlitwy w doskonały sposób i we właściwym czasie!

Wcześniej mówiłaś o wdzięczności? Czym ona dla ciebie jest?

Zacznę od tego, że wdzięczność i uwielbienie świetnie do siebie pasują. Odkryłam, że modlitwy, w których oddaję Bogu cześć, dogłębnie mnie odnawiają i zwiększają moją świadomość obecności Jezusa. Uwielbianie Go wzmacnia naszą pewność, że Ten, do którego się modlimy, ma wszystko pod kontrolą, nawet gdy wydaje nam się, że rzeczywistość wymyka nam się z rąk. Jednym z moich ulubionych wersetów o modlitwie jest ten z Psalmu 62. W tym psalmie król Dawid nakłania nas: „W każdym czasie Jemu ufaj, narodzie! Przed Nim serca wasze wylejcie […]”. Jezus wie o wszystkim, co dzieje się w naszych sercach, i chce, byśmy Mu zaufali na tyle, by się przed Nim otworzyć i być szczerym w modlitwie. Ponieważ zna nas dokładnie i kocha wiecznie, możemy bezpiecznie zrzucić swój ciężar na Niego. On naprawdę jest naszą ucieczką.

Uwielbianie Go wzmacnia naszą pewność, że Ten, do którego się modlimy, ma wszystko pod kontrolą, nawet gdy wydaje nam się, że rzeczywistość wymyka nam się z rąk

Reklama

Tak jak wspomniałaś wcześniej, żyjemy w niespokojnych czasach. Jak w takim razie, znaleźć czas na modlitwę, w ciągłym zabieganiu i stresie? Od czego zacząć?

Wiele lat temu udałam się na Covenant Theology Seminary w St. Louis, żeby uzyskać tam stopień magistra w poradnictwie i studiach biblijnych. Szczególnie podobał mi się kurs poświęcony literaturze dotyczącej biblijnej mądrości. Z całej wiedzy, którą przekazał nam Profesor prowadzący kurs, jedno proste nauczanie zostało ze mną przez te wszystkie lata. Podzielił się on z nami swoją osobistą praktyką modlitwy, którą stosował w ciągu dnia, czyli powtarzaniem „Pomóż mi, Duchu Święty” – przed odebraniem telefonu czy otwarciem drzwi, w trakcie ważnej rozmowy, przed zajęciem się trudnym zagadnieniem i tak dalej. Stosowałam radę profesora, aż ta krótka modlitwa stała się częścią mnie. Teraz modlę się nią bez wysiłku i przypomina mi ona, że nie jestem sama. Trzecia Osoba Trójcy Świętej jest zawsze dostępna, by nam pomóc!

Jak modlić się rozważaniami z książki Jezus słucha? Kiedy zacząć?

Nie musisz zaczynać od 1 stycznia. Zacznij po prostu od dzisiejszej modlitwy i kontynuuj, dzień po dniu. Pamiętaj, że Jezus jest z tobą i słucha wszystkich twoich modlitw. Mam nadzieję, że nie tylko przeczytasz te modlitwy, ale uczynisz je własnymi – wykorzystasz, by cię prowadziły w wyrażaniu Panu pragnień twojego serca.

Modlitwa:

Współczujący Panie,
mówisz mi w swoim słowie: „Ukochałem cię odwieczną miłością, dlatego też zachowałem dla ciebie łaskawość”. To znaczy, że znałeś mnie i kochałeś, zanim powstał czas! Jednak od lat pływam w morzu bezsensu – szukając miłości, z nadzieją na nadzieję. Przez ten cały czas Ty byłeś tuż za mną, gotowy, by objąć mnie swoimi ramionami pełnymi współczucia.
Gdy nadszedł czas, objawiłeś mi się. Wyciągnąłeś mnie z tego morza rozpaczy i postawiłeś na twardym gruncie. Czasami czuję się nagi – wystawiony na obnażające światło Twojej obecności. Ubrałeś mnie więc w płaszcz z gronostajów, szatę sprawiedliwości. Zaśpiewałeś mi pieśń miłości, której początek i koniec są ukryte w wieczności. Napełniłeś mój umysł znaczeniem, a moje serce harmonią. Chcę śpiewać
tę pieśń z Tobą. Proszę, użyj mojego głosu tak, jak chcesz, wzywając ludzi „z ciemności do przedziwnego swojego światła”.
W Twoje wspaniałe Imię, Jezu.
Amen.
Jr 31, 3; Iz 61, 10; 1 P 2, 9


Zobacz książkę Sary Young „Jezus słucha”, Wydawnictwo Esprit


Sarah Young
Jezus słucha

Jezus słucha to najnowsza książka napisana przez Sarah Young, autorkę światowego bestselleru Jezus mówi do ciebie, który przemienił życie milionów ludzi. Znajdziesz tu 365 wyjątkowych, opartych na Piśmie Świętym modlitw na każdy dzień roku. Dzięki nim zawierzysz wszystkie swoje sprawy Bogu i otworzysz serce na Jego zbawczą miłość.
KUP KSIĄŻKĘ>>>

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę