Nasze projekty
Reklama

Czytaj Ewangelię! Najlepiej z dobrym pomocnikiem

Zrozumiały dla nie-specjalistów, wielka pomoc przy codziennej Lectio Divina oraz w przygotowaniu do niedzielnej Eucharystii - taki jest "Komentarz do Ewangelii św. Mateusza", który właśnie wydało Wydawnictwo W drodze.

Komentarz, który ukazuje się teraz jest zaledwie pierwszym z 17 zaplanowanych do każdej księgi Nowego Testamentu. Jego autorami są dwaj amerykańscy teologowie świeccy Curtis Mitch i Edward Sri. I właśnie tę ich świeckość można bardzo docenić w codziennym używaniu „Komentarza”. 

Przede wszystkim książka jest bardzo przejrzyście, czytelnie i prosto skonstruowana. Ci, którzy będą chcieli jej używać jako pomoc w zrozumieniu Ewangelii niedzielnej czy Ewangelii z dnia bez problemu znajdą komentarz do właściwej perykopy. Sprawę ułatwia czytelny spis treści, według kolejności samej Ewangelii oraz system kolorowego oznaczania kolejnych tematów czy perykop.

Reklama
Nie oszukujmy się, większość z nas nie ma w podręcznej biblioteczce pism św. Jana Chryzostoma, św. Justyna czy św. Grzegorza z Nazjanzu

 

Komentarz ułatwi również czytanie Pisma św. tym, którzy chcą po prostu zacząć czytać Ewangelię jak zwykłą książkę, idąc rozdział za rozdziałem. Nie ma przeładowania informacjami stricte językowymi, choć i one są tu obecne. Nie ma przeładowania ciekawostkami ani sprawami oczywistymi, znajdujemy tu dokładnie to, czego szukamy biorąc do ręki „Katolicki komentarz do Pisma świętego”.

Czemu ta „katolickość” może być ważna? Na rynku nie brakuje komentarzy biblijnych, ale wiele z nich zostało napisanych w środowiskach protestanckich czy anglikańskich, co może być widać w interpretacji niektórych fragmentów czy w zwracaniu uwagi na pewne biblijne niuanse. 

Reklama

Zauważył to również ks. prof. Waldemar Chrostowski recenzując książkę: – Przy lekturze tego Komentarza wyraźnie widać, że autorzy bardzo dobrze znają naukę Soboru Watykańskiego II oraz papieży: św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. Są również odporni na wdzierającą się również do teologii poprawność polityczną. Zwłaszcza widać to w komentarzach do rozdziałów Ewangelii dotyczących małżeństwa czy bezżeństwa – mówił podczas jej prezentacji w Warszawie. 

Ja zwróciłam uwagę na ten aspekt, gdy zauważyłam graficznie wyeksponowane komentarze Ojców Kościoła do różnych perykop Ewangelii św. Mateusza. To bardzo cenna pomoc w pogłębionej lekturze Pisma św.  A nie oszukujmy się, większość z nas nie ma w podręcznej biblioteczce pism św. Jana Chryzostoma, św. Justyna czy św. Grzegorza z Nazjanzu.

Reklama

Jedyną wadą, jaką na tym etapie publikacji zauważam, to anglocentryczność lektur polecanych przez Autorów Komentarza jako lektury uzupełniające. Wierzę, że w późniejszych tomach lub następnych edycjach tego tomu spis zostanie uzupełniony o lektury łatwo dostępne w Polsce. 

Bo na następne tomy już nie mogę się doczekać. 

Anna Druś/Stacja7


Ewangelia według św. Mateusza. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego

Curtis Mitch, Edward Sri

Kilka lat temu znani i cenieni naukowcy ze Stanów Zjednoczonych rozpoczęli pracę nad serią przeznaczoną dla wiernych XXI wieku. I to właśnie dzięki nim, a także determinacji ojców dominikanów i uprzejmości sponsorów Komentarz Katolicki do Pisma Świętego doczekał się wydania w języku polskim. – Zdając sobie sprawę z ogromnej wartości i przydatności tych publikacji, zdecydowaliśmy się skorzystać z tego dorobku i udostępnić ich przekłady polskiemu czytelnikowi. Seria jest odpowiedzią na potrzeby świeckich i duchownych chcących dogłębnie studiować Biblię w sposób integrujący Pismo Święte z doktryną Kościoła, kultem i życiem codziennym. Słowem, to połączenie rzetelnej wiedzy naukowej na temat Biblii i żywej wiary – mówi Tomasz Grabowski OP, prezes Wydawnictwa W drodze. I dodaje –  Unikalność serii stanowi fakt, że każde zdanie Nowego Testamentu zaczerpnięte zostaje z przekładu wykorzystywanego w liturgii Kościoła i omówione z kilku perspektyw. 

KSIĄŻKA DOSTĘPNA NA STRONIE WYDAWNICTWA „W DRODZE” >>>

 

 

 


 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę