Anna Popek w „Modlitewniku dla kobiet”: Świat się zmienia, a chrześcijanin może być autorem tych zmian
"Świat się zmienia, a chrześcijanin może być autorem tych zmian. Powinien też umieć je nazwać, ocenić i wybrać to, co dobre. Co przybliża go do Chrystusa" - pisze dziennikarka Anna Popek w rozważaniu w wydawanym przez Wydawnictwo Stacja7 "Modlitewniku dla kobiet".
Modlitewnik tworzą kobiety w różnym wieku, różnych zawodów, różniące się stanem cywilnym, zainteresowaniami i doświadczeniami a jednak mające wspólne sprawy, są nimi: głęboka wiara, wrażliwość, troska o innych i ogromne pragnienie ulepszenia świata. Odkrywamy kolejną z Autorek rozważań „Modlitewnika dla kobiet”.
OBMAWIANIE
Cytat:
Wielkie umysły dyskutują o ideach. Średnie umysły rozprawiają o wydarzeniach. Małe umysły plotkują o ludziach. /Eleonor Roosevelt
Rozważanie: W książce Ku światłu Zofii Hartingh jest zdanie, że umysł człowieka podobny jest do owada, który przyjmuje kolor pożywienia, którym się karmi. To prawda. To, co czytamy, czego słuchamy, z kim rozmawiamy, wpływa na nasz sposób myślenia, mówienia, zachowania. Na całe nasze życie. To nie są błahe sprawy, trzeba być czujnym i starannym w doborze treści, które do nas docierają.
Tylko przyziemni i zawistni ludzie rozmawiają o innych, z upodobaniem omawiają czyjeś błędy, oceniają. Być może wynika to z faktu, że narzędziem myślenia są słowa. Dlatego ciągłe czytanie, rozwój, poznanie są tak bardzo ważne.
Jeśli plotkujesz o ludziach, sam padniesz ofiarą plotek. Jeśli mówisz o zdarzeniach, one porwą cię w swój wir. Jeśli mówisz o ideach, zaczynasz proces zmiany. Świat się zmienia, a chrześcijanin może być autorem tych zmian. Powinien też umieć je nazwać, ocenić i wybrać to, co dobre. Co przybliża go do Chrystusa.
Modlitwa: Panie Jezu, nakarm mnie dobrym pokarmem, prowadź tam, gdzie znajdę dobro, prawdę, przyjaźń. Otwórz moje oczy, uszy i serce na dobre treści, na Twoje Słowo. Spraw, by to Słowo kiełkowało we mnie i rosło, dawało mi radość, pewność i siłę, aby było moim przewodnikiem w drodze do Ciebie. Chcę być Twoim narzędziem, Panie Jezu. Chcę, być przydatna w Twoim dziele, bo to da mi sens. Bardzo Cię potrzebuję. Amen.
Zadanie: Pomyśl, ile dobrych słów od innych dzisiaj usłyszałaś. Kto to powiedział i w jakich okolicznościach. Pomyśl też, komu sprawiłaś przyjemność uśmiechem, dobrym słowem i troską. Czy było ci wtedy przyjemnie? Czy taka bezinteresowna uprzejmość sprawiła Ci radość?
Przeczytaj również
Autorką tego rozważania jest Anna Popek – dziennikarka, od kilkunastu lat pracuje w telewizji, współpracuje też z prasą i radiem. Interesuje się literaturą, kulturą, sztuką. Bardzo lubi historię, zwłaszcza jej dwa fascynujące okresy – średniowiecze i dwudziestolecie międzywojenne. Ciekawią ją też obyczaje, savoir-vivre, psychologia i moda. Wypoczywa tam, gdzie jest woda, zieleń i przestrzeń.