Nasze projekty

Boże Narodzenie z Janem Pawłem II

Jak przeżyć Boże Narodzenie w zgodzie z Wiarą i Tradycją? - na tak postawione pytanie odpowiadali uczestnicy spotkania podczas prezentacji nowej książki Brygidy Grysiak i arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego. W publikacji "Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II" można znaleźć niemalże ilustrację tego, czym są święta i jak obchodził je Święty Człowiek, razem ze swoimi przyjaciółmi i współpracownikami.

Reklama
  • foto: Sławomir Dynek / CogitoMedia
  • foto: Sławomir Dynek / CogitoMedia
  • foto: Sławomir Dynek / CogitoMedia

To były Święta pełne, prawdziwe, których nie przesłaniały sklepowe witryny, szaleństwo zakupów i niby opłatki, kupione od "aniołka"-hostessy w supermarkecie. To były Święta z Adwentem i wieńcami adwentowymi, skromną Wigilią i szopką oraz mnóstwem pięknie pachnących choinek.

 

Jan Paweł II nie zostawił polskich zwyczajów bożonarodzeniowych i wielkanocnych nad Wisłą. Co więcej, gdy został Papieżem, nasze tradycje przeniósł nad rzymski Tybr. I ubarwił nimi Watykan.

Reklama

 

  • foto: Sławomir Dynek / CogitoMedia
  • foto: Sławomir Dynek / CogitoMedia
  • foto: Sławomir Dynek / CogitoMedia

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, w książce "Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II"  pozwolił zobaczyć nam to, co działo się w Watykanie, między innymi podczas Bożego Narodzenia:

 

Reklama

– Myślę, że to jest bardzo ważna i aktualna książka na dzisiejsze czasy. Pokazałem tutaj nie tylko jak Ojciec Święty duchowo przygotowuje się do tych Świąt, ale właśnie jak zachowuje wszystkie tradycje, które wyniósł z domu rodzinnego i z ojczystego kraju. Oprócz modlitw – post i jałmużna, msze święte roratnie czy wieniec, który szczególnie na Śląsku jest znany. Kardynał Ratzinger zawsze na początku Adwentu przynosił Ojcu Świętemu wieniec adwentowy z czterema świecamiwspomina wieloletni II sekretarz Jana Pawła II.

 

Arcybiskup Mokrzycki przeżył wiele wspólnych Świąt z Papieżem i podzielił się wspomnieniami z dziennikarką, autorką książek – Brygidą Grysiak. I policzyli… w papieskich apartamentach, na Święta, było 7 – tak! – siedem szopek! A szopka nie była tylko zwyczajem, teatrem złożonym z nieruchomych figurek.

Reklama

 

Arcybiskup Mokrzycki – i mam teraz dreszcze, jak o tym mówię – widział u Jana Pawła II autentyczny błysk w oku, kiedy Papież patrzył na Dzieciątko w żłobie, w szopce. On zawsze patrzył na tego małego Jezusa z miłością. I kiedy Go przenosił z Bazyliki do szopki – też robił to z wielką miłością – to było widać z bliska. A potem, kiedy sadzał małego Jezuska Marii na kolanach, to też działo się w taki właśnie sposób. I kiedy zaglądał do tej szopki, to nie tylko z takiej dziecinnej ciekawości, ale po to, żeby nam pokazać, jak można patrzeć na Jezusa – opowiadała Brygida Grysiak.

 

Boże Narodzenie z Janem Pawłem II

  • foto: Sławomir Dynek / CogitoMedia
  • foto: Sławomir Dynek / CogitoMedia

„W apartamentach choinki stały w każdym pomieszczeniu. I w bibliotece, i w sypialni, w refektarzu, wszędzie – mówi Arcybiskup. – W kaplicy była jodła, jedna albo dwie. Jodła, bo jodły dłużej się trzymają – tłumaczy. – Ale świerki ładniej pachniały. Ojciec Święty wolał świerki. Sypały się bardzo. Były już suche. Ale trzymaliśmy je do 2 lutego. Zawsze. Nawet jak były już bez igieł. Arcybiskup wspomina, że tydzień przed świętami w całych apartamentach pachniało świerkami. Czuło się, że Boże Narodzenie już blisko” (fragment książki "Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II").

 

Według kardynała Kazimierza Nycza, z książki można się dowiedzieć o trzech bardzo ważnych rzeczach z życia Papieża: – O sposobie przeżywania Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia przez Papieża i domowników . Jest to przejmujące, wzruszające. Dla ludzi, którzy mieli okazję widzieć to z bliska – jest to niezwykle ważne przypomnienie, dla większości ludzi – są to rzeczy zupełnie nowe. Myślę, że nawet dla mojego pokolenia, któremu zdarzyło się być blisko Papieża, wiele rzeczy w tej książce jest nowych i za to bardzo serdecznie dziękuję autorom. Druga sprawa to Święta Wielkanocne – trochę mniej bogate w te zwyczaje, natomiast z teologicznego punktu widzenia jeszcze ważniejsze, niż te pierwsze. I trzecia sprawa, która jest bardzo wzruszającym podsumowaniem tej książki – to opis kilkunastu ostatnich tygodni życia Papieża – mówił kardynał Nycz.

 

  • foto: Sławomir Dynek / CogitoMedia
  • foto: Sławomir Dynek / CogitoMedia

Na duże znaczenie modlitwy, ukazane w książce, zwróciła uwagę Danuta Skóra, dyrektor Wydawnictwa Znak. – Jest w tej książce warstwa, opowiadająca o modlitwie Ojca Świętego. Bardzo trudno jest oddać prawdę o modlitwie Papieża w mediach, a autorom tej książki naprawdę się to udało. To jest wyzwanie dla nas – rodziców, księży, ewangelizatorów i różnych środowisk. Ludzi, którzy powinni mówić o modlitwie, o najprostszych rzeczach, o mszy świętej roratniej, o Apelu Jasnogórskim, o Drodze Krzyżowej… Chyba wszystkim przyda się przypomnienie tej modlitwy Ojca Świętego.

 

  • foto: Sławomir Dynek / CogitoMedia
  • foto: Sławomir Dynek / CogitoMedia

Nie ma wątpliwości. Od lektury "Miejsca dla każdego" ciężko się oderwać. Z jednej strony towarzyszymy Ojcu Świętemu w radosnych chwilach, innym razem książka wzrusza aż do łez. Szczególnie część opisująca ostatnie dni i minuty życia Jana Pawła II.

 

„Około czternastej Ojciec Święty zaczyna tracić świadomość – wspomina Arcybiskup. – Potem co jakiś czas jeszcze do nas wraca i uśmiecha się wtedy lekko. Mniej więcej o szesnastej żegnamy się z nim. Każdy po kolei podchodzi, całuje jego dłoń i mówi, co chce Ojcu Świętemu na koniec powiedzieć. Ja powiedziałem: "Bóg zapłać Ojcze Święty. Proszę o błogosławieństwo". Pobłogosławił mnie. Jego twarz promieniała. Widziałem, że towarzyszymy w ostatniej drodze świętemu człowiekowi. Mówiłem to już kiedyś, powtórzę i teraz: Jan Paweł II był piękny, kiedy umierał. Jego twarz była piękna. Tak umierają tylko święci(fragment książki "Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II").

 

  • foto: Sławomir Dynek / CogitoMedia
  • foto: Sławomir Dynek / CogitoMedia
  • foto: Sławomir Dynek / CogitoMedia
  • foto: Sławomir Dynek / CogitoMedia
  • foto: Sławomir Dynek / CogitoMedia

Ta książka, te wspomnienia bliskiego współpracownika Jana Pawła II, które tak delikatnie i zręcznie wydobyła Brygida Grysiak, otwierają Watykan Papieża Polaka dla wszystkich, którzy do tej pory nie mogli zajrzeć za spiżową bramę. I jest to doskonała lektura, która pomoże przygotować się najpierw do Bożego Narodzenia, a potem do kanonizacji Jana Pawła II. – Bardzo bym chciała, żeby ta książka była pretekstem do refleksji nad świętością Jana Pawła II, ale też o tym, po co w ogóle mamy święta Bożego Narodzenia, o co w nich chodzi i dlaczego opłatek, to nie tylko opłatek – to jest chleb prawdziwego pojednania – mówiła Brygida Grysiak.

 

– To, co przeczytają Państwo w tej książce jest warte refleksji i wdzięczności Panu Bogu za tego Papieża, za jego świętość i za te wspaniałe 27 lat życia Kościoła. Dziś Błogosławiony, a jutro Święty Jan Paweł II! – mówił kardynał Kazimierz Nycz.

 

Spotkanie promocyjne odbyło się w środę (20 listopada 2013 r.) w warszawskiej sali konferencyjnej Kurii Metropolitalnej.


Mieczysław Mokrzycki, Brygida Grysiak, "Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II", Wydawnictwo Znak


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę