Nasze projekty

Jak pies z kotem

Pies najpierw nie lubi kota, a dopiero potem szuka argumentów - powiedział ktoś sprytny. Zupełnie przypadkiem udało się mądremu ktosiowi celnie zdiagnozować podejście części mediów do Kościoła. Trudno to zrobić celniej i mam na to świeży przykład

Reklama

Od kilku dni furorę w internecie robi niespełna dwuminutowy film zrobiony przy okazji urodzin Radia Maryja – o. Tadeusz Rydzyk poświęca ustawionym w kolejce słuchaczom kilka sekund rozmowy, wymienia uprzejmości, uśmiechy i wręcza upominki. Oprócz tego przyjmuje ofiary w kopertach i nie pozwala się całować w rękę. Z ostatnich dwóch czynności trudno wybrać, która bardziej obłudnie oburza tzw. obiektywne media.

 

Widziałem to nagranie kilkukrotnie i nie dostrzegłem w nim dosłownie nic oburzającego. Ani razu ojciec Rydzyk nie wyciągnął pierwszy rękę po kopertę – reagował jedynie, gdy ktoś wychodził z inicjatywą. I co ważniejsze – nie pozwalał całować swoich dłoni. Owszem witał się, ściskał dłoń każdej osoby, ale gdy tylko ktoś schylał się, by ją ucałować, wyrywał ją jak oparzony wyraźnie żartując, choć słów nie słychać.

Reklama

 

Na marginesie: wybrzuszenia i rozmiary wręczanych kopert wskazują na to, że zakonnik niekoniecznie przyjmował pieniądze. Chyba, że w grubych plikach tajskich banknotów (największy ma 16cm x 16cm).

fot. YouTube

Reklama

Oficjalna narracja świętego oburzenia jest taka, że redemptorysta gardzi wiernymi i chce tylko ich pieniędzy. To, że nikogo do ofiar nie zmusza (na nagraniu kilka osób nie wręcza kopert i zostali potraktowani identycznie jak reszta), że ludzie spontanicznie wysupłali swoje oszczędności, by się na obchodach pojawić i wspomóc dalszą działalność, że zarzut o przyjmowanie kopert a nieprzyjmowanie pocałunków jest zwyczajnie głupi i podszyty fałszywą troską o samopoczucie i portfele moherowych babć, wreszcie to, że sami Redaktorzy z najwyższą pogardą piszą o słuchaczach toruńskiej rozgłośni nie tylko przy tej, ale każdej innej okazji – to wszystko nie przychodzi im na myśl, tego sobie nie zarzucają.

 

Najwyższym obrzydzeniem napełnia mnie świadomość, że gdyby dyrektor Radia Maryja zachował się kompletnie inaczej – media chętnie i tutaj dostrzegłyby w jego zachowaniu pogardę dla zwykłego człowieka. Film pojawiłby się w internecie. Co najwyżej nie przyszywano by redemptoryście przed nazwiskiem jakże zabawnego przydomka szybkie ręce. Za kogo on się uważa, że się pozwala po dłoniach całować? – wołano by przy akompaniamencie szumu rozdzieranych szat podobnie, jak – nie przymierzając – napuszano się na Benedykta XVI czy innych papieży np. za liturgiczny przepych.

Reklama

 

Innymi słowy: teraz dyrektor toruńskiej rozgłośni gardzi ludźmi poprzez brak wyczucia i chciwość, bo nie pozwala się całować po dłoniach. Gdyby pozwalał – gardziłby ludźmi poprzez wywyższanie się. Jak się nie odwróci – z tyłu ma plecy.

fot.  Piotr Drabik

Żeby nie było, że zmyślam – wystarczy odszukać, jaka była narracja, gdy przy okazji walki o obecność na multipleksie ojciec Rydzyk przybył do Sejmu, by wziąć udział w posiedzeniu komisji kultury i środków przekazu. Wg relacji (niepotwierdzonej nagraniem lub zdjęciami) posłowie jednej z partii rzucali się, by ucałować dłoń zakonnika, na co ten przystał. Jak wtedy nazywano tych posłów, jak nazywano ojca Rydzyka, pozwolę sobie nie przytaczać.

 

Nigdy nie słuchałem Radia Maryja i nie oglądałem TV Trwam – czas z nimi spędzony mógłbym oszacować na maksymalnie 15 minut mojego życia. 15 minut, które poziomem i treścią nie wyrzuciły mnie z butów. Ale im więcej czytam takich nonsensownych ataków, obrzydliwie obłudnych rechotów, zarzutów o pogardę insynuowanych przez tych, którzy najchętniej z czoła odbiorców toruńskich treści zrobiliby sobie popielniczkę, tym większym jestem fanem działalności redemptorysty.

 

Drodzy Redaktorzy, Wasza obłuda wpycha ludzi w ramiona tego, czego tak szczerze nienawidzicie. Pomyślcie o tym, nim sytuacja zmusi Was do koniunkturalnej zmiany frontu.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę