Nasze projekty

Watykan: poważne konsekwencje za odmowę przyjęcia szczepionki na COVID-19

Poważne konsekwencje grożą pracownikom Watykanu, którzy bez uzasadnionej przyczyny nie zgodzą się na przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. Dekret w tej sprawie wydał kard. Giuseppe Bertello, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Miasta Watykańskiego.

Kto bez uzasadnionego zdrowotnie powodu nie zaszczepi się przeciwko COVID-19 może stracić pracę w Watykanie – wynika to z dekretu przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Państwa Miasta Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello. Został on wydany 8 lutego br.

Osoby, które bez „udowodnionych powodów zdrowotnych” odmówią przyjęcia szczepionki na COVID-19 poniosą konsekwencje, może to oznaczać nawet utratę pracy, a w przypadku kandydatów odstąpienie od podpisania umowy.

Jak wyjaśnia w dekrecie kard. Bartello, przyjęcie szczepionki jest „decyzją odpowiedzialną”, a rezygnacja z niej może grozić „znacznym zwiększeniem zagrożenia dla zdrowia publicznego”.

Reklama
Reklama

W swym dekrecie kard. Bertello wyjaśnia, że przyjęcie szczepionki jest „decyzją odpowiedzialną”, gdyż rezygnacja z niej może grozić „znacznym zwiększeniem zagrożenia dla zdrowia publicznego”.

Kardynał wyjaśnia

Kard. Bertello opublikował w czwartek notę wyjaśniającą, z której wynika, że ochrona zdrowia wspólnoty może wymagać podjęcia środków, które z jednej strony minimalizują zagrożenie, a z drugiej „pozwalają znaleźć alternatywne rozwiązania dla wykonania pracy przez zainteresowanego”.

Nota podkreśla, że szczepienia pozostają dobrowolne, zaś odwołanie się do norm prawnych obowiązujących w Watykanie od 2011 roku „należy traktować jako narzędzie, które w żadnym przypadku nie ma charakteru nakładania sankcji, a raczej ma na celu umożliwienie elastycznego i proporcjonalnego balansu między ochroną zdrowia wspólnoty i swobodą indywidualnego wyboru bez wprowadzania jakiejkolwiek formy represji”.

Reklama
Reklama

Szczepienia w Watykanie zaczęły się w styczniu. Obie dawki preparatu otrzymali już Franciszek i papież senior Benedykt XVI.

ZOBACZ: Franciszek i Benedykt XVI zaszczepili się przeciwko COVID-19

Watykan o kluczowej roli szczepionki w pokonaniu pandemii

W dokumencie opublikowanym pod koniec grudnia, Watykańska Komisja Covid-19 i Papieska Akademia Pro Vita wskazały na kluczową rolę szczepień w walce z pandemią kronawirusa nie tylko dla zdrowia poszczególnych osób, ale także dla ochrony zdrowia wszystkich.

Reklama

Watykańska komisja i Papieska Akademia Pro Vita przypomniały również światowym przywódcom, że szczepionki muszą być dostarczane wszystkim w sposób uczciwy i sprawiedliwy, a priorytetem jest udostępnienie jej osobom najbardziej potrzebującym.

SPRAWDŹ: Watykan podkreśla kluczową rolę szczepionki w pokonaniu pandemii

kh/KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite