Nasze projekty

Watykan podkreśla kluczową rolę szczepionki w pokonaniu pandemii

Na kluczową rolę szczepień w walce z pandemią koronawirusa wskazuje Watykańska Komisja Covid-19 i Papieska Akademia Pro Vita w 20-punktowym dokumencie na temat problemów i priorytetów pojawiających się na różnych etapach rozwoju szczepionki, od badań i rozwoju po patenty i wykorzystanie komercyjne, w tym zatwierdzanie, dystrybucję i podawanie szczepionki.

Dokument ponownie podkreśla kluczową rolę szczepionek w pokonaniu pandemii, nie tylko dla zdrowia poszczególnych osób, ale także dla ochrony zdrowia wszystkich. Watykańska komisja i Papieska Akademia Pro Vita przypominają światowym przywódcom, że szczepionki muszą być dostarczane wszystkim w sposób uczciwy i sprawiedliwy, podkreślając, że priorytetem jest udostępnienie jej osobom najbardziej potrzebującym.

Nawiązując do niedawnego Bożonarodzeniowego orędzia Papieża Franciszka Urbi et Orbi, dokument wzywa światowych przywódców do oparcia się pokusie uczestnictwa w „nacjonalizmie szczepionkowym”, wzywając narody i firmy do współpracy, a nie konkurowania między sobą.

Stojący na czele Komisji prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, kardynał Peter Turkson wyraził wdzięczność naukowcom za opracowanie szczepionki w rekordowym czasie. Podkreślił, że obecnie należy zapewnić, aby była ona dostępna dla wszystkich, zwłaszcza dla najsłabszych. To kwestia sprawiedliwości. Nadszedł czas, aby pokazać, że jesteśmy jedną rodziną ludzką – zaapelował kard. Turkson.

Reklama
Reklama

Z kolei prezes Papieskiej Akademii Pro Vita, arcybiskup Vincenzo Paglia, wskazał, że pandemia ukazała wzajemne powiązanie różnych narodów. Lekcja ta powinna nas nauczyć rozwijania etyki solidarności i chronienia najsłabszych w społeczeństwie – stwierdził abp Paglia.

SPRAWDŹ: Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP: Szczepienie jest wyborem dokonanym w sumieniu

ag/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite