Watykan i pranie brudnych pieniędzy. Opublikowano raport

Komisja Moneyval, która przeciwdziała praniu brudnych pieniędzy opublikowała raport na temat Watykanu. Kontrolerzy stwierdzili, że Stolica Apostolska dobrze przeciwdziała temu zjawisku.

fot. Valle GB / Cathopic

Komitet Moneyval jest organem Rady Europy ds. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, został powołany w 1997 roku.

„Stolica Apostolska z zadowoleniem przyjmuje opublikowany dziś Raport Moneyval i zachętę do kontynuowania podjętej drogi” – czytamy w komunikacie prasowym Stolicy Apostolskiej.

„Uznając skuteczność środków przyjętych przez wszystkie organy zaangażowane w walkę z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, Władze Stolicy Apostolskiej zapewniają o swoim zaangażowaniu w dalsze podążanie drogą pełnej zgodności z najlepszymi standardami międzynarodowymi i w tym celu dokonają starannej oceny zaleceń zawartych w Raporcie”- dodała Stolica Apostolska.

Reklama

Z raportu tej instytucji wynika, że Watykan zdał egzamin z przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Stolica Apostolska uzyskała pięć orzeczeń o „znacznej” skuteczności i sześć o „umiarkowanej” skuteczności; w żadnym przypadku nie wyrażono orzeczenia o „niskiej” skuteczności.

Watykan został członkiem Moneyval w 2011 roku. Komisja stwierdziła, że Instytut Dzieł Religijnych, zwany potocznie „bankiem watykańskim”, wprowadził ważne zmiany w swoim systemie zarządzania i procesach odpowiedniej weryfikacji, czego przejawem była likwidacja w latach 2013-2015 około 800 kont nie powiązanych ze Stolicą Apostolską czy Kościołem katolickim.

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę