Nasze projekty

„Trzeba pogodzić tajemnicę spowiedzi z prawem karnym”. Papież przyjął premiera Francji

Franciszek przyjął w poniedziałek na audiencji premiera Jeana Castexa, z którym rozmawiali m.in. o sytuacji francuskiego Kościoła po opublikowaniu raportu o nadużyciach seksualnych. "Papież cieszy się, że reakcją na raport nie było zaprzeczenie" - podkreślił szef rządu.

fot. vytas_sdb/Cathopic

Papież spotkał się z Castexem z okazji stulecia wznowienia relacji dyplomatycznych między Francją a Stolicą Apostolską. To od 2009 roku pierwsza oficjalna wizyta francuskiego premiera w Watykanie.

Jak poinformował Castex, podczas spotkania rozmawiali m.in. o sytuacji francuskiego Kościoła po raporcie komisji ds. wykorzystywania seksualnego. Wynika z niego, że przez 70 lat około 3 tysiące księży i zakonników dopuściło się przestępstw seksualnych wobec 216 tys. dzieci.

Papież ufa Kościołowi we Francji, że wyciągnie wnioski. Cieszy się, że reakcją na raport nie było zaprzeczenie – powiedział premier.

Reklama
Reklama

„Trzeba pogodzić tajemnicę spowiedzi z prawem karnym”

Po rozmowie z papieżem premier jest przekonany, że „Kościół nie zmieni dogmatu tajemnicy spowiedzi”. Ale trzeba za wszelką cenę znaleźć drogi i sposoby na pogodzenie jej z prawem karnym, prawem ofiar – wskazał Castex i jak dodał, papież jest tego w pełni świadomy.

Podczas audiencji papież podarował Castexowi mozaikę oraz swoje orędzie na tegoroczny Światowy Dzień Pokoju i dokument o ludzkim braterstwie.

Natomiast szef francuskiego rządu podarował papieżowi oryginalne wydanie powieści „Notre Dame de Paris” Victora Hugo z 1836 roku, a także koszulkę z autografem argentyńskiego piłkarza Lionela Messiego, który w tym roku przeszedł do klubu Paris-Saint-Germain, oraz francuskie cukierki przeznaczone dla biednych.

Reklama
Reklama

kh/VaticanNews/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę