Nasze projekty

Francja: księża mają informować o przypadkach pedofili mimo tajemnicy spowiedzi

"Księża posiadający wiedzę o przestępstwach seksualnych popełnionych wobec "dzieci poniżej 15. roku życia, powinni „postawić" te fakty „przed sądem", nie naruszając tajemnicy spowiedzi" - oświadczył minister spraw wewnętrznych Francji.

fot.Erick Garcia Casas/cathopic.com

We wtorek odbyło się spotkanie ministra spraw wewnętrznych Francji, Geralda Darmanina z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Francji, arcybiskupem Erikiem de Moulins-Beaufort. Powodem spotkania były słowa wypowiedziane przez arcybiskupa w jednej z francuskich rozgłośni radiowych. Stwierdził on bowiem, że tajemnica spowiedzi jest „mocniejsza niż prawa Republiki”. Wywołało to we Francji wiele dyskusji.

Jak zaznaczył szef ministerstwa spraw wewnętrznych Francji: tajemnica spowiedzi istnieje w naszym prawie od blisko 200 lat, zwana jest tajemnicą zawodową, podobnie jak tajemnica zawodowa lekarzy czy prawników. Ma jednak wyjątki dotyczące w szczególności przestępstw popełnianych wobec dzieci w wieku poniżej 15 lat.

Spotkanie toczyło się wokół odnalezienia właściwego rozwiązania, godzącego tajemnicę spowiedzi oraz dobro małoletnich ofiar przestępstw seksualnych.

Reklama
Reklama

„Konieczna jest zatem praca, aby pogodzić charakter spowiedzi z potrzebą ochrony dzieci”

Zakres przemocy i napaści na tle seksualnym wobec nieletnich ujawniony w raporcie Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (Ciase) wymaga od Kościoła ponownego odczytania swoich praktyk. Konieczna jest zatem praca, aby pogodzić charakter spowiedzi z potrzebą ochrony dzieci – podkreślił po spotkaniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji.

Arcybiskup de Moulins-Beaufort w oświadczeniu zwrócił się także z przeprosinami do ofiar i osób, które mogły poczuć się zasmucone i zszokowane dyskusją po wypowiedzianych przez niego słowach, które mogły przysłonić debatę na temat samego raportu Ciase.

pa/polsatnews.pl/vaticannews/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę