Nasze projekty

Święto Gwardii Szwajcarskiej. Wolińska-Riedi: To dla mnie wyjątkowy dzień

Dzisiaj Święto Gwardii Szwajcarskiej. 34 nowych rekrutów złoży przysięgę i zacznie służyć w wojsku papieża. Jednym z nowych gwardzistów jest Max, bratanek męża Magdaleny Wolińskiej-Riedi, korespondentki TVP w Rzymie i Watykanie. „Max po raz pierwszy pojawił się w Watykanie i zachwycił się gwardią, kiedy miał 6 lat i był na moim ślubie” – mówi.

Cathopic/Yael Portabales

Jak wspomina dziennikarka TVP, dzisiejsze święto będzie przeżywane w Watykanie w okrojonej formie ze względu na pandemię. Przysięga będzie w tradycyjnym miejscu – na dziedzińcu św. Damazego we wnętrzu Pałacu Apostolskiego przy ograniczonej liczbie gości i publiczności. Ze strony Sekretariatu Stanu jest zdecydowanie mniej zaproszonych osób, a z rodzin przyjechali tylko rodzice nowych gwardzistów i ich rodzeństwo – mówi.

Jak dodaje, jej bratanek interesował się gwardią od dawna. Max po raz pierwszy pojawił się w Watykanie i zachwycił się gwardią, kiedy miał 6 lat i był na moim ślubie. Wtedy mój mąż był ubrany w mundur, jego koledzy utworzyli szpaler z szablami w galowych strojach… Max potem przymierzył hełm i to był dla niego pierwszy moment, kiedy zachwycił go Watykan i potem to dojrzewało. Dzisiaj wspomina, że przesiąkał gwardią. Wcześniej z jego rodziny w gwardii służył mój mąż, gwardzistą był też jego ojciec – relacjonuje.

Reklama

Mówi też, że to częsty przypadek, kiedy w gwardii służą członkowie tej samej rodziny. Na przykład w gwardii służy trzech braci, jeden po drugim, czasem równolegle służyli bliźniacy i to czasem się wiązało z żartami i psikusami robionymi samemu papieżowi. Są też przypadki wielopokoleniowe – wspomina.

Dzisiejsza przysięga gwardzistów rozpocznie się około godziny 17. Każdy z nowoprzyjętych gwardzistów będzie składać przysięgę w swoim ojczystym języku. W tym roku jeden rekrut będzie składać przysięgę w języku retoromańskim – to nie zawsze ma miejsce, bo w tym języku mówi 1 procent Szwajcarów – mówi Magdalena Wolińska-Riedi.

Reklama

Święto odbywa się tradycyjnie 6 maja, w rocznicę śmierci 147 gwardzistów, którzy oddali życie w obronie papieża podczas Sacco di Roma, kiedy to Rzym został najechany i rozgrabiony przez wojska Karola V. Z tej okazji papież Franciszek spotkał się z rekrutami i ich rodzinami w Sali Klementyńskiej. Rano Mszę w ich intencji odprawił w bazylice św. Piotra watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin.

ag/Stacja7

Zobacz książki autorstwa Magdaleny Wolińskiej-Riedi>>>

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę