Nasze projekty

34 nowych oficerów dołączy do Gwardii Szwajcarskiej

6 maja odbędzie się w Watykanie przysięga nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Do korpusu dołączy 34 nowych oficerów.

Fot. Mathew Knott / Flickr

Ponad 500 lat historii

Korpus Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej służy biskupom Rzymu został utworzony przez Papieża Juliusza II w 1506 roku. 150 najemników przybyło do Rzymu dla ochraniania papieża. Powszechną praktyką było wtedy tworzenie oddziałów strażniczych na dworach, a Szwajcarzy uważani byli za dzielnych, zdyscyplinowanych i wiernych żołnierzy.

Obecnie Gwardia liczy 135 członków, a profil kandydata do Gwardii Szwajcarskiej jest ściśle określony. Mogą do niej dołączyć wyłącznie młodzi katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat i o wzroście co najmniej 174 cm. Muszą posiadać nieskazitelną opinię, a zanim trafią do Watykanu, najpierw odbywają w swoim kraju służbę wojskową.

Obecnie większość rekrutów zobowiązuje się do służby w Gwardii Szwajcarskiej na dwa lata. Odpowiadają oni za osobistą ochronę papieża oraz kontrolują wejścia do Watykanu. Domu św. Marty, w którym mieszka papież, strzegą częściowo gwardziści, a częściowo żandarmi watykańscy.

Reklama

Nieprzypadkowa data zaprzysiężenia

Zaprzysiężenie rekrutów odbywa się rokrocznie 6 maja na pamiątkę tzw. „sacco di Roma”, czyli splądrowania Rzymu przez wojska cesarza Karola V w dniu 6 maja 1527 r. Zginęło wówczas 147 szwajcarskich żołnierzy, broniących Klemensa VII (1523-1534).

Dokładnie 500 lat po tym wydarzeniu, w roku 2027, gwardziści mają przeprowadzić się do nowego budynku, w którym będą mogli mieszkać wraz ze swoimi rodzinami. Przebudowę koszar zaplanowano na 2023 rok.

Uroczystość 6 maja

Tegoroczna przysięga nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej odbędzie się w Watykanie bez udziału publiczności. Z powodu pandemii konieczne jest bowiem zachowanie obowiązujących norm sanitarnych.

Reklama

Spoza Watykanu na uroczystości obecni będą jedynie rodzice i rodzeństwo 34 gwardzistów składających przysięgę, kilku przedstawicieli Konferedacji Szwajcarskiej, armii tego kraju, tamtejszej konferencji episkopatu i Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.

W mediach watykańskich będzie można jednak obejrzeć transmisję – zarówno z porannej Mszy świętej w Bazylice św. Piotra jak i z popołudniowej przysięgi na na Dziedzińcu św. Damazego lub w razie niepogody w Auli Pawła VI.

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę