Nasze projekty

Specjalne komisje zbadają niektóre kwestie synodu. To inicjatywa papieża

W ramach synodu o synodalności zostaną powołane specjalne komisje, które zajmą się skomplikowanymi kwestiami wyłonionymi podczas dotychczasowych obrad.

fot. Episkopat/Flickr

Utworzenie komisji do zbadania skomplikowanych kwestii jest inicjatywą samego papieża. Chodzi o tematy, które wymagają pogłębionej refleksji. Franciszek zwrócił uwagę na 10 takich kwestii. Są to: niektóre aspekty związane z relacjami między katolickimi Kościołami wschodnimi a Kościołem rzymskokatolickim, słuchanie krzyku ubogich, misja w środowisku wirtualnym, rewizja formacji kapłańskiej (Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis) w perspektywie synodalnej misyjności, niektóre kwestie teologiczne i kanoniczne co do konkretnych form posług stałych, przegląd w perspektywie synodalnej i misyjnej dokumentów organizujących relacje między biskupami, przedstawicielami życia konsekrowanego oraz stowarzyszeniami kościelnymi, niektóre aspekty posługi biskupa w perspektywie synodalnej (zwłaszcza: kryteria selekcji kandydatów do sakry biskupiej, funkcja sędziowska biskupa, natura i przebieg wizyt Ad limina apostolorum), rola reprezentantów papieskich w perspektywie synodalnej i misyjnej, kryteria teologiczne i metodologie synodalne dla wspólnego rozeznania kontrowersyjnych kwestii doktrynalnych, pastoralnych i etycznych, przyswojenie owoców drogi ekumenicznej w praktyce kościelnej.

O ostatnich krokach poczynionych w procesie synodalnym poinformowano na specjalnej konferencji prasowej zwołanej w Watykanie przez Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

Komisje będą się składać z pasterzy i ekspertów z całego świata. Mają pracować w duchu synodalnym i pod koordynacją sekretariatu synodu. Będą też wspierane przez dykasterie watykańskie. W tym samym czasie październikowe zgromadzenie będzie mogło skoncentrować się na kluczowym pytaniu synodu: „jak być Kościołem synodalnym w misji?”.

Reklama

Jednocześnie ze względu na rolę parafii w życiu Kościoła od 29 kwietnia do 2 maja odbędzie się w Watykanie międzynarodowe spotkanie proboszczów dla lepszego wysłuchania ich perspektywy.

W tym samym czasie na poziomie lokalnym diecezje i parafie są zaproszone do pielęgnowania dobrych praktyk, jakie powstały w związku z synodem.

KAI, Vatican News, kh/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę