Nasze projekty

Rewolucja w papieskich pogrzebach. Watykan opublikował zmiany

Zmiany obejmują m.in. stwierdzenie zgonu w prywatnej kaplicy, natychmiastowe złożenie ciała do trumny oraz rezygnację z tradycyjnych trzech trumien na rzecz dwóch.

Fot. Vatican Media Live/YouTube

Watykan ogłosił nową księgę obrzędów pogrzebowych papieża, która zastąpi wersję obowiązującą od 2000 roku. Dotychczasowy rytuał, zatwierdzony przez Jana Pawła II w 1998 roku, został wykorzystany zarówno podczas jego własnego pogrzebu w 2005 roku, jak i – z poprawkami – przy pochówku Benedykta XVI w 2023 roku. Nowe wytyczne oparto na doświadczeniach z tych ceremonii oraz na wskazaniach papieża Franciszka, który zalecił uproszczenie obrzędów, by lepiej oddawały wiarę Kościoła w Chrystusa Zmartwychwstałego.

Nowa księga obrzędów – uproszczenie i aktualizacja

Nowy rytuał uwzględnia zmiany wprowadzone przez konstytucję apostolską Praedicate Evangelium z 2022 roku, reformującą działanie Kurii Rzymskiej, oraz dostosowanie do aktualnej wrażliwości teologicznej i kościelnej. Zmiany te wprowadzono również w księgach liturgicznych, co wpływa na jednolitość obrzędów pogrzebowych papieży.

Kluczowe zmiany w ceremoniale

Jedną z istotniejszych modyfikacji jest uproszczenie tytułów papieża, zgodnie z terminologią zastosowaną w trzecim wydaniu Mszału Rzymskiego z 2008 roku. Teraz papież określany jest jako „papież, biskup Rzymu i pasterz”, co podkreśla jego duszpasterską rolę i pokorę.

Reklama

Zachowano tradycyjne „trzy stacje” obrzędów pogrzebowych, ale każda z nich została zmodyfikowana:

  1. Pierwsza stacja – Dom zmarłego papieża:
    Nowe wytyczne przewidują, że stwierdzenie zgonu odbędzie się w prywatnej kaplicy papieża, a nie w jego pokoju. Tam również ciało zostanie złożone w dwóch trumnach – drewnianej i cynkowej – jeszcze przed przeniesieniem do Bazyliki św. Piotra. Wyeliminowano przeniesienie ciała do Pałacu Apostolskiego, co upraszcza całą procedurę.
  2. Druga stacja – Bazylika św. Piotra:
    W Bazylice ciało papieża zostanie wystawione dla wiernych, jednak nie na katafalku, jak miało to miejsce wcześniej, ale już w trumnie. Obrzędy przewidują zamknięcie trumny wieczorem w przeddzień Mszy pogrzebowej, która odbędzie się następnego dnia. Ten etap podkreśla uproszczenie wizualne i logistyczne ceremonii, skupiając się na duchowym wymiarze.
  3. Trzecia stacja – miejsce pochówku:
    Największe zmiany dotyczą samego pochówku. Zrezygnowano z tradycyjnego składania ciała w trzech trumnach: cyprysowej, ołowianej i dębowej. Nowe obrzędy zakładają pochówek w dwóch zamkniętych trumnach – cynkowej i drewnianej. Wprowadzono również wskazówki dotyczące ewentualnych pochówków w innych miejscach niż Bazylika św. Piotra, uwzględniając preferencje papieża Franciszka, który wyraził chęć spoczęcia w Bazylice Matki Bożej Większej.

Duch reformy papieża Franciszka

Zmiany wprowadzone w księdze obrzędów są zgodne z duchem pontyfikatu Franciszka, który kładzie nacisk na prostotę, pokorę i ukierunkowanie na duchowe przesłanie. Nowe wytyczne mają na celu uniknięcie zbędnego przepychu i skoncentrowanie uwagi na istocie chrześcijańskiej wiary – zmartwychwstaniu Chrystusa i nadziei na życie wieczne.

Zastosowanie uproszczonych obrzędów symbolizuje również rezygnację z niektórych historycznych elementów, które mogłyby być postrzegane jako nadmiarowe. Dzięki tym zmianom ceremonie pogrzebowe papieży stają się bliższe współczesnej wrażliwości teologicznej i liturgicznej.

Reklama

Vatican News, jk/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja