Nasze projekty

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z papieżem Franciszkiem

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli dziś udział w audiencji u papieża Franciszka. Spotkanie miało związek z przypadającym w tym roku stuleciem urodzin św. Jana Pawła II.

fot. Handout, AFP, East News
Obraz Matki Bożej Łaskawej / fot. Adrian Grycuk wikimedia CC BY-SA 3.0

W piątek przed południem Papież Franciszek przyjął na audiencji Prezydenta Andrzeja Dudę wraz z małżonką. Najpierw Andrzej Duda spotkał się z Papieżem osobiście, a następnie odbyła się publiczna część audiencji z udziałem całej delegacji.

Jak informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej rozmowa Prezydenta z Papieżem dotyczyła 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i 40. rocznicy powstania Solidarności. Pojawiły się także tematy związane z misją Kościoła, promocją rodziny i wychowaniem młodzieży. Nie zabrakło również odniesienia do kwestii międzynarodowych. m.in. do sytuacji epidemii i bezpieczeństwa.

Papież Franciszek otrzymał w prezencie od Andrzeja Dudy obraz Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy. Jest on kopią wizerunku Matki Bożej Łaskawej z Faenzy we Włoszech. W 1652 r. Polacy modlili się do Matki Bożej Łaskawej o ustanie epidemii. Po ustaniu zarazy ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy. Ten właśnie wizerunek upamiętnił również Wojciech Kossak na obrazie „Cud nad Wisłą” na pamiątkę interwencji Maryi w czasie Bitwy Warszawskiej. Podania mówią, że w takiej postaci, Matki Bożej Łaskawej, Maryja ukazała się na przedpolu Warszawy bolszewikom.

Reklama

Para prezydencka otrzymała od Papieża Franciszka pamiątkowy list z błogosławieństwem z okazji 25. rocznicy ślubu. Po wizycie w Pałacu Apostolskim prezydent wraz z małżonką i członkami delegacji udali się na Mszę świętą przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem, którego papież przyjął na audiencji, odkąd w marcu również w Watykanie wprowadzono restrykcje sanitarne i tzw. lockdown w związku z pandemią koronawirusa.

Reklama

Obok audiencji u Ojca Świętego odbyło się także spotkanie z Sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietrem Parolinem. Po południu natomiast Andrzej Duda spotka się w z rzymską Wspólnotą św. Idziego. Jest ona znana ze swej działalności charytatywnej, w tym organizowania korytarzy humanitarnych dla migrantów, oraz udziału w negocjacjach pokojowych. Miejscem spotkania jest bazylika św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej. Świątynia ta została pierwotnie dedykowana św. Wojciechowi. Do dziś znajdują się tam jego relikwie. Z okazji Wielkiego Jubileuszu Jan Paweł II zlecił Wspólnocie św. Idziego zorganizowanie w tej bazylice sanktuarium współczesnych męczenników.

fot. Handout, AFP, East News
ah, os, /Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę