Nasze projekty

Po 88 dniach Muzea Watykańskie zostały ponownie otwarte

Spadek liczby zakażeń koronawirusem umożliwił, od 1 lutego, ponowne otwarcie Muzeów Watykańskich dla zwiedzających. "To dla nas dzień świąteczny, tutaj znajduje się historia nie tylko Kościoła, ale także Rzymu, Lacjum i całych Włoch" - powiedziała Barbara Jatta, dyrektor muzeum.

Od poniedziałku do soboty, znowu można podziwiać m.in. Kaplicę Sykstyńską, apartamenty watykańskie zdobione przez Rafaela i inne arcydzieła sztuki o nieocenionej wartości zarówno artystycznej, jak i historycznej. Trzeba jednak zaznaczyć, że wstęp jest możliwy po wcześniejszej rezerwacji internetowej (na stronie: tickets.museivaticani.va). Muzeum chce w ten sposób kontrolować liczbę zwiedzających ze względu na panujące obostrzenia.

Zamknięte najdłużej od II wojny światowej

Otwarcie Muzeów Watykańskich po 88 dniach zamknięcia, najdłuższego po II wojnie światowej, było możliwe dzięki spadkowi liczby zakażeń w Lacjum i przedefiniowania prowincji ze strefy czerwonej na żółtą.

Lockdown był dla nas bardzo ciężkim czasem, ale wykorzystaliśmy go na skończenie wielu projektów renowacji, które zapewne zabrałyby nam więcej czasu przy muzeum zapełnionym zwiedzającymi – podkreśliła Jatta. Teraz czas, aby te cuda na nowo podziwiać – dodała.

Reklama
Reklama

Na razie Włochy mają deficyt turystów z zagranicy i wygląda na to, że sytuacja nie poprawi się w najbliższych miesiącach, dlatego dyrektor Muzeów zachęca szczególnie rzymian do skorzystania z okazji i zwiedzenia skarbów Watykanu.

Mówię: wróćcie do waszych muzeów, bo to są muzea historii nie tylko Kościoła powszechnego, ale waszego miasta, waszego regionu i waszego terytorium, przyjdźcie i poznajcie je, bo są one z pewnością źródłem waszego ubogacenia – zachęcała mieszkańców Rzymu dyrektor Jatta.

Odwiedzający mogą zobaczyć – jak podkreśliła – wiele nowości ze sztuki współczesnej m.in. w Apartamencie Borgiów. Usunęliśmy zasłony, które zostały założone w latach 70. i znaleźliśmy nowe dekoracje, które w niezwykły sposób dialogują z freskami Pinturicchio, które odnawialiśmy w ostatnich miesiącach. Dają naprawdę wspaniały efekt, ponieważ czujesz się zanurzony w XV-wiecznym rzymskim środowisku Aleksandra VI Borgii – dodała.

Reklama
Reklama

Wille w Castel Gandolfo również otwarte

Od soboty 6 lutego będzie można ponownie zwiedzać papieskie wille w Castel Gandolfo. W każdą sobotę są one otwarte dla wszystkich, którzy chcą podziwiać dziedzictwo nie tylko artystyczne, ale przede wszystkim przyrodnicze, z cudownymi ogrodami i stanowiskami archeologicznymi, które charakteryzują to prawdziwie magiczne miejsce, położone zaledwie kilka kilometrów od Rzymu – powiedziała Jatta.

Franciszek umożliwił również gościom i pielgrzymom zwiedzanie letniej rezydencji, którzy pragną poznać miejsce wakacyjnego odpoczynku papieży.

ZOBACZ TEŻ: Papież: nie chciałbym drugi raz zawieść Irakijczyków

Reklama

kh/KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite