Nasze projekty

Papież: nie chciałbym drugi raz zawieść Irakijczyków

Papież Franciszek wyznał, że nie zamierza zrezygnować ze swej podróży do Iraku. Podkreślił, że jest „pasterzem ludzi, którzy cierpią” i gdyby musiał, rozważyłby nawet możliwość skorzystania z regularnych lotów komercyjnych, aby dostać się do tego bliskowschodniego kraju.

Ojciec Święty mówił o tym w czasie spotkania z delegacją agencji informacyjnej Episkopatu Stanów Zjednoczonych, Catholic News Service z okazji 100-lecia jej istnienia. Pytany o swą pielgrzymkę do Iraku przypomniał, że była ona wielkim pragnieniem Jana Pawła II, który płakał, gdy w roku Wielkiego Jubileuszu Odkupienia nie mógł pojechać do tego kraju i pielgrzymować do miejsca narodzin Abrahama, uznawanego za patriarchę wiary przez żydów, chrześcijan i muzułmanów.

Nie chciałbym drugi raz zawieść tego ludu – dodał Franciszek. Papież podkreślił, że pojedzie do Iraku, o ile nie nadejdzie kolejna groźna koronawirusa. Zauważył, że Irakijczycy potrzebują wsparcia i nawet jeśli większość z nich obejrzy pielgrzymkę tylko w telewizji, to zobaczą, że papież przyjechał do ich ojczyzny.

Franciszek mówił też o sytuacji Kościoła w Stanach Zjednoczonych i odniósł się do podziałów wśród biskupów. „Podzielony Kościół nie jest Kościołem – podkreślił. Docenił wysiłki podejmowane przez amerykańskie wspólnoty kościelne na rzecz pomocy imigrantom i ich integracji. Wyróżnił zasługi abp. José Gomeza z Los Angeles i bp. Marka Seitza z El Paso w Teksasie. Podkreślił, że „to, co amerykański Kościół zrobił dla imigrantów, jest wspaniałe” .

Reklama
Reklama

Jest też bardzo szczodry w pomaganiu innym i jest pokorny z powodu tego, co wycierpiał przez kryzys wykorzystywania seksualnego – mówił i dodał, że jest to Kościół, który się modli, dlatego patrzy na niego z nadzieją.

Pielgrzymka do Iraku

Papieska pielgrzymka do Iraku jest planowana w dniach  5-8 marca. Na razie nie jest znany dokładny program podróży Franciszka, ale wśród miejsc, które ma odwiedzić wymienia się: Bagdad, Erbil, Mosul, Karakosz i Ur.

ZOBACZ: Watykan potwierdza, że papież chce odwiedzić w marcu Irak

Reklama
Reklama

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę