Papież w Światowy Dzień Pokoju: Nie trzeba narzekać, lecz zakasać rękawy, aby budować pokój

W rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” papież wyznał, że patrząc na Maryję myśli o uchodźcach. Wezwał do budowania braterstwa, aby „powiązać na nowo nici świata rozdartego wojną i przemocą”.

Fot. Vatican News/YouTube

Zbudować braterstwo

Papież nawiązał do liturgicznej uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i podkreślił, że Maryja ofiarowuje swego Syna nam wszystkim. Zaznaczył, że Boże Dziecię przychodzi na świat, aby nikogo nie wykluczać. Abyśmy wszyscy stali się braćmi i siostrami.

Franciszek zauważył, że wiele osób boi się o przyszłość i są przytłoczeni sytuacją społeczną, problemami osobistymi, zagrożeniami wynikającymi z kryzysu ekologicznego, niesprawiedliwości i globalnego braku równowagi gospodarczej. Wyznał, że patrząc na Maryję myśli o uchodźcach. Wezwał do budowania braterstwa, aby „powiązać na nowo nici świata rozdartego wojną i przemocą”.

„Trzeba błagać o pokój”

Przypominając o obchodzonym dziś 55 Światowym Dniu Pokoju Ojciec Święty podkreślił, że pokój „jest zarówno darem Bożym, jak i owocem wspólnego zaangażowania”. Dlatego trzeba o niego błagać Jezusa. Ale wymaga też konkretnych czynów. „Jest on budowany poprzez poszanowanie dla ostatnich, krzewienie sprawiedliwości, odwagę przebaczenia, która gasi ogień nienawiści. Potrzebuje on także pozytywnego spojrzenia: abyśmy zawsze patrzyli – zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie – nie na zło, które nas dzieli, lecz na dobro, które nas może zjednoczyć! Nie trzeba się załamywać i narzekać, lecz zakasać rękawy, aby budować pokój. Niech Matka Boża, Królowa Pokoju, na początku tego roku wyjedna zgodę dla naszych serc i dla świata całego” – powiedział papież przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.

Reklama
Reklama

KAI,zś/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę