„Jezus wyszedł na drogi świata, aby spotkać zranioną ludzkość”. Papież udzielił posługi lektorskiej osobom świeckim

"Zafascynujmy się Pismem Świętym, pozwólmy, by zagłębiło się w nas Słowo, które objawia nowość Boga i prowadzi nas do niestrudzonej miłości bliźniego. Postawmy Słowo Boże na nowo w centrum duszpasterstwa i życia Kościoła! Słuchajmy go, módlmy się nim, wprowadzajmy je w życie" - mówił papież w czasie Mszy św., podczas której po raz pierwszy udzielił osobom świeckim posługi lektorskiej i katechety. Wśród nich były dwie osoby z Polski.

fot. Vatican News/Youtube.com

W III niedzielę zwykłą, którą papież Franciszek ustanowił Niedzielą Słowa Bożego, po raz pierwszy osoby świeckie otrzymały od Ojca Świętego posługę lektorską i katechety. Wśród nich były dwie osoby z Łodzi.

W homilii papież nawiązując do czytań liturgicznych podkreślił, że w centrum życia świętego ludu Bożego i drogi wiary jest Bóg ze swoim Słowem. Wskazał, że Słowo objawia Boga i Słowo prowadzi nas do człowieka.

„Jezus wyszedł na drogi świata, aby spotkać zranioną ludzkość”

Rozważając pierwszy aspekt: Słowo objawia Boga, Ojciec Święty przypomniał, że Jezus ukazuje nam oblicze Boga jako Tego, który troszczy się o nasze ubóstwo i któremu leży na sercu nasz los. Bóg jest blisko i chce się zatroszczyć o mnie, o ciebie, o wszystkich. Chce cię uwolnić od ciężarów, które cię przygniatają, chce ogrzać chłód twoich zim, chce rozświetlić twoje mroczne dni, chce wspierać twoje niepewne kroki. I czyni to za pomocą swojego Słowa, którym do ciebie przemawia, aby rozpalić nadzieję w popiele twoich lęków, aby pomóc ci odnaleźć radość w labiryntach twoich smutków, aby napełnić nadzieją gorycz twoich chwil samotności – powiedział Franciszek. Słowo Boże karmi i odnawia wiarę: umieśćmy je na nowo w centrum modlitwy i życia duchowego! – zaapelował Ojciec Święty.

Reklama
Reklama

Poruszając drugi aspekt: Słowo prowadzi nas do człowieka, Franciszek przypomniał, że Jezus nie przyszedł, aby przekazać listę norm czy odprawić jakąś ceremonię religijną, lecz wyszedł na drogi świata, aby spotkać zranioną ludzkość, aby obdarzyć czułością twarze poryte cierpieniem, aby uleczyć serca złamane, by nas uwolnić z łańcuchów, które zniewalają nasze dusze. W ten sposób ukazuje nam, jaki kult jest najbardziej miły Bogu: zatroszczenie się o bliźniego – mówił.

„Słowo Boże nas zmienia”

Papież podkreślił, że Słowo Boże nas zmienia. Wzywa nas do działania, do powiązania kultu Boga z troską o człowieka, „abyśmy nie byli chrześcijanami obojętnymi, ale aktywnymi, twórczymi, proroczymi”. Zaznaczył, że to Słowo chce przyjąć ciało dzisiaj, w czasie, w którym żyjemy, a nie w jakiejś idealnej przyszłości. Zachęcił do postawienia sobie pytania: Czy jesteśmy Kościołem posusznym wobec Słowa? Czy jesteśmy Kościołem, który słucha innych, który jest zaangażowany w wyciągnięcie ręki, aby podnieść naszych braci i siostry z tego wszystkiego, co ich uciska, aby rozsupłać węzły strachu, aby uwolnić najbardziej wrażliwych z więzień ubóstwa, znużenia wewnętrznego i smutku, który gasi życie? – tłumaczył Ojciec Święty.

Na zakończenie Ojciec Święty nawiązał do obrzędu ustanowienia osób świeckich lektorami i katechetami. Są powołani do ważnego zadania służenia Ewangelii Jezusa, głoszenia jej, aby jej pociecha, radość i wyzwolenie dotarły do wszystkich. Jest to także misja każdego z nas: być wiarygodnymi głosicielami, prorokami Słowa w świecie – mówił.

Reklama
Reklama

Dlatego zafascynujmy się Pismem Świętym, pozwólmy, by zagłębiło się w nas Słowo, które objawia nowość Boga i prowadzi nas do niestrudzonej miłości bliźniego. Postawmy Słowo Boże na nowo w centrum duszpasterstwa i życia Kościoła! Słuchajmy go, módlmy się nim, wprowadzajmy je w życie – zaapelował Franciszek.

pa, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę