Papież spotkał się z przedstawicieli rdzennej ludności Kanady

Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, dziś rano, podczas dwóch odrębnych audiencji, papież Franciszek spotkał się z dwiema grupami przedstawicieli rdzennej ludności Kanady: z około 10 delegatami Metysów i 8 Eskimosami, którym towarzyszyli biskupi z Konferencji Episkopatu Kanady.

fot. M. Mazur / EpiskopatNews / Flickr

Każde spotkanie trwało około godziny i charakteryzowało się pragnieniem Papieża, aby wysłuchać i stworzyć możliwość przedstawienia bolesnych opowieści ofiar wykorzystywania – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Spotkania i słuchanie będą kontynuowane w najbliższych dniach, zgodnie z przekazanymi już informacjami. Jak informowano wcześniej, 1 kwietnia w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego odbędzie się audiencja z udziałem delegacji i Konferencji Episkopatu Kanady, podczas której papież wygłosi przemówienie.

Kanadyjski episkopat opublikował oświadczenie, w którym przeprasza członków społeczności indiańskich ludów tubylczych, którzy w kanadyjskich szkołach prowadzonych przez Kościół, doświadczyli krzywd. Biskupi zobowiązali się do stosownego zadośćuczynienia i wyrazili bliskość z ofiarami.

„Ze smutkiem dostrzegamy historyczną i trwającą traumę”

Ponad pół roku temu kanadyjski Kościół przyznał, że był zaangażowany w systemowy proces niszczenia rdzennych języków, kultury i duchowości, przeprowadzony bez poszanowania dla historii, tradycji i mądrości ludności rdzennej. Uznajemy, że przedstawiciele wielu katolickich wspólnot dopuścili się licznych nadużyć: fizycznych, psychologicznych, emocjonalnych, duchowych, kulturowych i seksualnych. Ze smutkiem dostrzegamy również historyczną i trwającą traumę oraz dziedzictwo cierpienia i wyzwań, przed którymi stoją ludy tubylcze – czytamy w wydanym przez nich wówczas oświadczeniu.

Zwierzchnicy kanadyjskiego Kościoła zapewnili o swoim zaangażowaniu w proces uzdrowienia. Wraz z licznymi inicjatywami duszpasterskimi, które są już realizowane w diecezjach w całym kraju […], zobowiązujemy się do podjęcia zbiórki funduszy w każdym regionie, aby wspierać inicjatywy pojednania zorganizowane wspólnie z rdzennymi partnerami – napisali. Zapewnili, że wkraczają w „nową erę pojednania”, w której priorytetem będzie wysłuchanie Indian oraz kształcenie ludzi Kościoła w temacie kultur i duchowości ludów rdzennych.

Reklama
Reklama

Obecne spotkanie było początkowo planowane w grudniu ub. roku,. Musiało jednak zostać przesunięte ze względu na rozwój pandemii koronawirusa.

Raport kanadyjskiej Komisji Prawdy i Pojednania wykazał, że w ciągu blisko 115 lat (1883-1996 r.) z powodu chorób, głodu, zimna i innych przyczyn zmarło co najmniej 4 tys. z ok. 150 tys. indiańskich dzieci, które w ramach asymilacji rdzennej ludności zostały zabrane rodzinom i umieszczone w szkołach rezydencjalnych. 80 ze 120 placówek rząd powierzył Kościołowi katolickiemu. Proces ujawniania nadużyć wobec rdzennych mieszkańców Kanady trwa już od kilkunastu lat.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę