„Papież powiedział, żebym przyjmował komunię”. Watykan nie komentuje słów Bidena

Po piątkowej audiencji u papieża, Joe Biden zaprzeczył, że tematem rozmowy była aborcja. "Mówiliśmy o tym, że cieszy się, iż jestem dobrym katolikiem i powinienem nadal przyjmować komunię" - powiedział dziennikarzom. Watykan odmówił komentarza w sprawie oświadczenia prezydenta USA.

fot. David Lienemann/domena publiczna/Wikipedia Commons

Biden jest drugim, po Johnie Kennedym, katolikiem, który pełni urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Uczestniczy regularnie w mszy świętej i powtarza, że osobiście jest przeciwnikiem aborcji, ale jako wybrany przywódca nie może narzucać swych poglądów.

Watykan odmawia komentarza

Stolica Apostolska odmówiła komentarza w sprawie słów Bidena, który powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że papież zachęcał go, aby nadal przyjmował komunię świętą.

Uznałbym to za rozmowę prywatną, a ogranicza się ona do tego, co zostało powiedziane w komunikacie publicznym – powiedział Matteo Bruni, dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej.

Reklama

Bruni odniósł się do komunikatu prasowego, opublikowanego przez Watykan po spotkaniu, który mówił o tym, że Franciszek i Biden rozmawiali o środowisku, pandemii, uchodźcach i prawach człowieka.

„Jeśli ktoś nie pozostaje we wspólnocie z Kościołem, nie może przyjmować komunii”

W przyszłym miesiącu biskupi USA mają przyjąć dokument dotyczący „eucharystycznej spójności”, który powstał w odpowiedzi na wezwania części hierarchów, aby nie udzielać komunii świętej Bidenowi, ponieważ wspiera legalność aborcji.

Stolica Apostolska wezwała amerykańskich biskupów do ostrożności w tej sprawie. Z kolei Franciszek w czasie rozmowy z dziennikarzami, w drodze powrotnej z pielgrzymki na Słowację, stwierdził, że nigdy nie musiał odmówić komuś udzielenia komunii. Jednak, jak podkreślił, jeśli ktoś z jakiegoś powodu nie pozostaje we wspólnocie z Kościołem „nie może przyjmować Komunii”.

Reklama

„Papież o komunii: nie jest nagrodą dla doskonałych

Papież nazywał aborcję zabójstwem i „wynajęciem płatnego mordercy”, ale przestrzegał również przed „politycznym” podejściem do problemu, zamiast po duszpastersku. Jak tłumaczył Franciszek, komunia nie jest „nagrodą dla doskonałych”, lecz darem obecności Jezusa.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę