Nasze projekty

Papież: Potrzebujemy nie tylko lampy wiary, ale i zapasu oliwy dobrych uczynków

"Nie można czekać z nawróceniem do ostatniej chwili. Musimy przeżyć nasze 'dzisiaj', które wychodzi naprzeciw 'jutra'". - powiedział w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Papież Franciszek.

Odnosząc się do czytanej dziś ewangelii o pannach roztropnych i nieroztropnych (Mt 25, 1-13), papież wskazał, że zachęca on do kontynuowania refleksji o życiu wiecznym. Poprzez tę przypowieść Jezus chce nam powiedzieć, że musimy być przygotowani na spotkanie z Nim. Nie tylko na końcu życia, ale każdego dnia, w perspektywie spotkania na końcu – do którego potrzebna jest nie tylko lampa wiary, ale i oliwa miłosierdzia i dobrych uczynków – zaznaczył Papież.

Franciszek wyjaśnił, że być roztropnym to nie czekać z nawróceniem do ostatniej chwili. Jeśli chcemy być gotowi na ostateczne spotkanie z Panem, powinniśmy już teraz z Nim współpracować i wypełniać dobre uczynki inspirowane Jego miłością – zachęcił.

ZOBACZ TEŻ: Rachunek sumienia z miłosierdzia

Reklama
Reklama

Jako powód braku postawy oczekiwania papież wskazał „absolutyzację teraźniejszości”, która może prowadzić do zbytniego skupienia na gromadzeniu rzeczy doczesnych i przekonania, jakobyśmy nie mieli nigdy przejść do innego życia. Musimy przeżyć nasze dzisiaj, które wychodzi naprzeciw jutra. Jeśli czynimy dobro dzięki łasce Bożej, Pan może przyjść nawet podczas snu – nie będzie nas to martwić, bo mamy oliwę dobrych uczynków pełnionych na co dzień – wyjaśnił Ojciec Święty.

Przyzywajmy wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny, aby pomogła nam żyć, tak jak czyniła, wiarą czynną: jest ona jaśniejącą lampą, z którą możemy przejść noc po śmierci i dotrzeć na wielkie święto życia – powiedział papież przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański”.

Tuż po modlitwie Papież wspomniał o beatyfikowanym w sobotę Janie Roigu y Diggle, zabitym w wieku zaledwie 19 lat w czasie hiszpańskiej wojny domowej świeckim męczenniku. Był świadkiem Jezusa w środowisku pracy i pozostał Jemu wierny aż po najwyższą ofiarę życia. Niech jego przykład wzbudzi we wszystkich, a zwłaszcza w młodych pragnienie przeżywania w pełni powołania chrześcijańskiego. Brawa dla nowego błogosławionego! – powiedział Papież.

Reklama
Reklama

PRZECZYTAJ: Beatyfikacja 19-letniego Joana Roiga y Diggle, „obrońcy Chrystusa”

os, KAI/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite