Nasze projekty

Papież mianował kolejne noblistki do Papieskiej Akademii Nauk

Ojciec Święty mianował prof. Jennifer Anne Doudna, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (USA), członkiem zwyczajnym Papieskiej Akademii Nauk – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Dzień wcześniej takie samo wyróżnienie spotkało Emmanuelle M. Charpentier.

Fot: Pixabay.com/lena1

Profesor Jennifer Anne Doudna urodziła się 19 lutego 1964 roku w Waszyngtonie. Studiowała chemię w Pomona College w Claremont, specjalizowała się w biochemii w Harvard Medical School w Cambridge; kontynuowała studia na University of Colorado w Boulder. Obecnie jest profesorem chemii molekularnej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. W 2020 roku, wraz z prof. Emmanuelle M. Charpentier, otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za opracowanie metody dokonywania zmian w genach CRISPR-Cas9.

Profesor Emmanuelle Marie Charpentier, urodziła się 11 grudnia 1968 r. w Juvisy-sur-Orge (Francja), specjalizowała się w biologii, mikrobiologii, biochemii i genetyce na Université Pierre et Marie Curie w Paryżu. Jest założycielkę i dyrektorkę Max-Planck-Institut für Infektionsbiologie w Berlinie, a także honorowym profesorem mikrobiologii w Instytucie Biologii Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. Wykładała również na Uniwersytecie w Umeå . W 2020 roku, wraz z prof. Jennifer Anne Doudna, otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za opracowanie metody dokonywania zmian w genach CRISPR-Cas9.

Takie samo wyróżnienie 9 dni wcześniej spotkało prof. Donnę Theo Strickland, laureatkę Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 2018 r., profesora fizyki optycznej na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu w Waterloo z Kanady.

Reklama

Prof. Donna Theo Strickland urodziła się 27 maja 1959 r. w Guelph (w stanie Ontario w Kanadzie.). Ukończyła studia inżynierskie na Uniwersytecie McMaster w Hamilton, a doktorat z fizyki, ze specjalizacją z optyki, uzyskała na Uniwersytecie Rochester (USA). W 2018 r. prof. Strickland i prof. Gérard Mourou otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za wynalezienie w 1985 r. „metody generowania ultrakrótkich pulsów optycznych wysokiej mocy”. Obecnie jest profesorem fizyki optycznej na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu w Waterloo; członkiem The Optical Society, gdzie pełniła funkcję wiceprezesa (2011) i prezesa (2013); członkiem Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych Ameryki.

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę