Nasze projekty

Papież do Polaków: niech Matka Boga towarzyszy wam i waszym rodzinom

"Matka Boga i nasza Matka niech towarzyszy wam, waszym rodzinom i wszystkim, którzy z miłością przychodzą do Niej, aby zawierzać siebie Jej matczynej, czułej opiece" - powiedział papież Franciszek do Polaków podczas cotygodniowej audiencji ogólnej.

fot. Beyond Faith CR/ Cathopic

Franciszek w sposób szczególny pozdrowił wiernych z sanktuarium maryjnego w Skalmierzycach w diecezji kaliskiej. Matka Boga i nasza Matka niech towarzyszy wam, waszym rodzinom i wszystkim, którzy z miłością przychodzą do Niej, aby zawierzać siebie Jej matczynej, czułej opiece. Proszę, módlcie się także za mnie. Z serca wam błogosławię – powiedział Franciszek.

Podczas cotygodniowej audiencji papież kontynuował cykl katechez na temat Listu do Galatów. Franciszek zaznaczył, że św. Paweł utrzymuje, że Prawo „było jakby wychowawcą” i pragnie zasugerować, „że chrześcijanie dzielą historię zbawienia, a także jego własną historię osobistą, na dwa momenty: zanim stali się wierzącymi, i po przyjęciu wiary”.

„Kiedy człowiek dochodzi do wiary, Prawo wyczerpuje swoją wartość propedeutyczną”

W centrum znajduje się wydarzenie śmierci i zmartwychwstania Jezusa, które Paweł głosił, aby wzbudzić wiarę w Syna Bożego, będącego źródłem zbawienia. Dlatego, począwszy od wiary w Chrystusa jest «przed» i «po» w odniesieniu do samego Prawa. Dzieje wcześniejsze są zdeterminowane przez bycie «pod Prawem»; a te które po nich następują winny być przeżywane idąc za Duchem Świętym – stwierdził papież. Jednocześnie zauważył, że według apostoła prawo prowadzi do określenia występku i uświadomienia ludziom swego grzechu. Co więcej, jak uczy powszechne doświadczenie, przykazanie kończy się pobudzeniem do występku.

Reklama

Franciszek przypomniał, że w starożytnym systemie wychowawczym termin pedagog określał niewolnika, który miał funkcję dyscyplinarną wobec syna swego pana. Zatem Tora z pewnością pełniła funkcje restrykcyjne, ale jednocześnie chroniła lud, wychowywała go, dyscyplinowała i podtrzymywała w jego słabości. Św. Paweł jest przekonany, że „Prawo ma z pewnością funkcję pozytywną, ale ograniczoną w czasie”. Nie można wydłużać jego trwania ponad miarę, ponieważ jest ono związane z dojrzewaniem osób i ich wyborem wolności. Kiedy człowiek dochodzi do wiary, Prawo wyczerpuje swoją wartość propedeutyczną i musi ustąpić miejsca innemu autorytetowi – wskazał Franciszek.

„Tym, który nas usprawiedliwia jest Jezus Chrystus”

Co to znaczy? Czy znaczy to, że Prawo przestało obowiązywać, i że możemy powiedzieć: «wierzymy w Jezusa Chrystusa» i robimy to, co chcemy? Nie, przykazania istnieją, ale nas nie usprawiedliwiają. Tym, który nas usprawiedliwia jest Jezus Chrystus. Przykazania należy wypełniać, ale nie dają nam usprawiedliwienia. To darmo dany dar Jezusa Chrystusa, spotkanie z Jezusem Chrystusem nas usprawiedliwiają darmowo. Zasługą wiary jest przyjęcie Jezusa, jedyną zasługą – otwarcie serca. A co mamy czynić z przykazaniami? Zachowywać je, ale jako pomoc w spotkaniu z Jezusem Chrystusem – wyjaśnił papież.

Na zakończenie katechezy papież zachęcił do zastanowienia się czy żyjemy jeszcze w okresie, w którym potrzebujemy prawa, czy też jesteśmy świadomi, że otrzymaliśmy łaskę stania się dziećmi Bożymi, aby żyć w miłości.

Reklama

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę