Nasze projekty

Papież do pocztowców: bądźcie życzliwi dla klientów

Proszę abyście byli dyspozycyjni i życzliwi w stosunku do tych, którzy się do was zwracają – powiedział Franciszek do przedstawicieli Poczty Włoskiej. Uśmiech, ważny jest uśmiech - podkreślił podczas audiencji.

Papież w przemówieniu wyraził zadowolenie z faktu, iż w procesie wielkich przemian, jakie dokonują się w sektorze komunikacji, Poczta Włoska pozostała wierna swoim korzeniom, czyli nadal służy ludziom. Nie postawiła w centrum przemian zysku firmy, ale człowieka pamiętając, że jakakolwiek działalność na rzecz drugiego byłaby pozbawiona swojej wartości, gdyby służyła tylko niektórym i nie odpowiadałaby na oczekiwania konkretnego klienta.

Postawa taka jest bardzo ważna – zauważył Papież – gdyż we współczesnym kontekście ekonomicznym i społecznym często zapomina się o bogactwie, jakim jest człowiek i traktuje się go jak numer bez możliwości głosu. „Wobec tego dramatu, który jest konsekwencją egoizmu i głębokiej duchowej krótkowzroczności – powiedział Ojciec Święty – jesteście wezwani do promowania logiki przeciwnej, która w centrum stawia pragnienia i potrzeby człowieka”.

„Jest rzeczą ważną, aby idąc do okienka lub biura, spotkać osoby, które wykonują dobrze swoją pracę, które nie są nadąsane i nie sprawiają wrażenia, że inny jest ciężarem. Z drugiej strony także klienci powinni być uważni i nie mieć – co niestety się zdarza – postawy roszczeniowej i narzekającej, przerzucając na urzędników własne frustracje, czy też całe zło społeczeństwa. Jakie to trudne, ale także jak bardzo ważne, aby w tysiącach codziennych spotkań między kolegami i z obywatelami, zachować postawę słuchania, być dyspozycyjnym, pełnym szacunku. Aby to osiągnąć trzeba pracować nad samym sobą, aby reagować z miłosierdziem także w małych sprawach i myślach. Uśmiech, ważny jest uśmiech. Gdy przyjdzie starsza pani, trochę przygłuchawa, i tłumaczy się jej a ona nie słyszy… Uśmiechnij się, a nie rób złej miny. Uśmiech jest mostem, mostem wielkich, ponieważ uśmiech trafia z serca do serca, a most taki jest. Nie zapominajcie się uśmiechać. Kto zachowuje się w ten sposób zaraża innych i pokój, który rozsiewa, nie pozostaje bezowocny” – powiedział Ojciec Święty.

Reklama
Reklama

Papież z uznaniem mówił także o opiece, jaką Poczta Włoska otacza swoich pracowników i ich rodziny ukazując w ten sposób, że szacunek dla nich i ich praw nie stoi w sprzeczności z dochodami i wydajnością, ale przeciwnie, powiększa je.

KAI

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę