"Wsłuchujcie się w Słowo Boże, niech będzie ono dla was natchnieniem, aby umieć odróżnić prawdę od fałszu, wolność od zniewolenia" - zaapelował Franciszek do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej papież Franciszek skierował kilka słów do Polaków. Wasza Ojczyzna, od wieków chrześcijańska, nosi miano: Polonia semper fidelis. Jednak wytrwanie w wierności Chrystusowi i Jego Kościołowi nie jest możliwe dzięki tylko ludzkiej sile, ale dzięki mocy Ducha Świętego – mówił papież Franciszek.
Wsłuchujcie się w Słowo Boże, niech będzie ono dla was natchnieniem, aby umieć odróżnić prawdę od fałszu, wolność od zniewolenia. Bądźcie wierni Bogu! Polonia semper fidelis – apelował papież.
PRZECZYTAJ>>> Tego nie wiedziałeś o dzieciach z Fatimy! Mało znane fakty o świętych Franciszku i Hiacyncie
Papież kontynuował cykl katechez o Duchu Świętym
Papieską katechezę streściła po polsku siostra Sebastiana Choroś SłNSJ z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej: Drodzy bracia i siostry, kontynuujemy katechezę o Duchu Świętym. Dziś rozważamy działanie Ducha w Objawieniu, którego Pismo św. jest świadectwem natchnionym przez Boga i wiarygodnym. Św. Paweł stwierdza, że „wszelkie Pismo jest natchnione od Boga”, zaś św. Piotr mówi: „kierowani Duchem Świętym mówili od Boga święci ludzie”. W centrum Pisma św. znajduje się wydarzenie śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – ono wypełnia plan zbawienia, odsłania ukryte tajemnice i daje klucz do odczytania Biblii. Kościół jest uprawnionym interpretatorem tekstu natchnionego. Jednym ze sposobów duchowego czytania Słowa Bożego jest praktyka lectio divina, ale duchowe czytanie Pisma św. jest par excellence czytaniem wspólnotowym, które odbywa się w liturgii, zwłaszcza podczas Mszy Świętej i Liturgii Godzin. Pismo Święte jest, wg św. Grzegorza Wielkiego, listem Boga do swojego stworzenia. Obyśmy „nauczyli się poznawać serce Boga ze słów Bożych”, niech to słowo rzuca światło na nasz problem, czyniąc jasną wolę Boga wobec nas.
W dzisiejszej audiencji udział wzięli pielgrzymi z parafii Trójcy Przenajświętszej w Rybniku-Popielowie; Młodzież z Instytutu Dialogu Międzykulturowego w Krakowie biorąca udział w Projekcie „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”; Młodzież z wychowawcami ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie; pielgrzymka księży z diecezji płockiej obchodzących 40 rocznicę święceń kapłańskich; księża neoprezbiterzy z diecezji radomskiej a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.
Przeczytaj również
KAI, pa/Stacja7