Nasze projekty

Opublikowano list apostolski Franciszka dot. zarządzania i kontroli finansów Watykanu

W Watykanie opublikowano list apostolski Franciszka w formie motu proprio, który wyraża w normach prawnych ogłoszoną już wcześniej decyzję papieża o przeniesieniu funkcji gospodarczych i finansowych Sekretariatu Stanu do Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA). Zarządzanie nimi przez APSA będzie kontrolował Sekretariat ds. Gospodarki.

Jak wyjaśnia komunikat Sekretariatu Stanu, decyzja o opublikowaniu tego dokumentu została podjęta przed 1 stycznia, w celu wykonania budżetu na rok 2021. Komisja ustanowiona przez Ojca Świętego w celu przeniesienia funkcji gospodarczych i finansowych z Sekretariatu Stanu do APSA oraz Sekretariatu ds. Gospodarki, działająca w minionych tygodniach, będzie – tak jak planowano – nadal określać niektóre szczegóły techniczne do 4 lutego.

„Ta nowa ustawa ma na celu zmniejszenie liczby osób odpowiedzialnych za gospodarkę w Stolicy Apostolskiej oraz skoncentrować administrację, zarządzanie oraz decyzje ekonomiczne i finansowe w dykasteriach, które odpowiadają temu celowi. Ojciec Święty pragnie poprzez nią przejść do lepszej organizacji Kurii Rzymskiej i do jeszcze bardziej wyspecjalizowanego funkcjonowania Sekretariatu Stanu, który z większą swobodą będzie mógł pomagać jemu i jego następcom w sprawach o większym znaczeniu dla dobra Kościoła. Funkcje tak zwanego «urzędu administracyjnego» Sekretariatu Stanu, biorąc pod uwagę fakt, że nie będzie już musiał zarządzać funduszami i inwestycjami ani o nich decydować, zostaną ograniczone” – podkreśla watykański Sekretariat Stanu.

„Motu proprio ustanawia większą kontrolę i widoczność ofiar pochodzących z darowizn wiernych w ramach świętopietrza. Ponadto wzmocniono specjalne kontrole niektórych podmiotów związanych ze Stolicą Apostolską, które zarządzają rachunkami i środkami pochodzącymi z darowizn. Poprzez te decyzje Ojciec Święty wyraża swoje osobiste zaangażowanie, a także zaangażowanie Kurii Rzymskiej, na rzecz większej przejrzystości, wyraźniejszego rozdzielenia funkcji, większej skuteczności kontroli i lepszego dostosowania gospodarki Stolicy Apostolskiej do misji Kościoła, tak aby Lud Boży, który swoją hojnością pomaga w utrzymaniu misji Biskupa Rzymu, mógł to czynić ufając, że jego darowizny będą zarządzane w sposób odpowiedni, transparentny, z zastosowaniem należytych kontroli” – podkreśla komunikat Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Reklama
Reklama

KAI, zś/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite