Mocne słowa papieża o krzywdzeniu dzieci. „Herodowie naszych czasów niszczą ich niewinność”

W święto Młodzianków, papież Franciszek przypomniał o dramacie wykorzystywanych dzieci i zaapelował o modlitwę. "Herodowie naszych czasów niszczą niewinność dzieci" - napisał na Twitterze.

FOT. BENHUR ARCAYAN/WIKIPEDIA.COM

Franciszek przypomniał, że wiele dzieci jest zmuszanych do niewolniczej pracy, prostytucji, walki z bronią w ręku i migracji. „Módlmy się wspólnie za te dzieci i brońmy ich” – napisał papież.

Najwięcej dzieci jest zmuszanych do pracy w Afryce

Według danych UNICEF-u, aż 168 mln dzieci na całym świecie zmusza się do niewolniczej pracy. Najwięcej, bo 40 procent dzieci w wieku od 5 do 14 lat, zatrudnia się nielegalnie w Afryce.

ZOBACZ: Święci Młodziankowie. Męczeństwo przyłączyło ich do Chrystusa

Reklama
Reklama

To proceder zakazany we wszystkich krajach, jednak wiele z nich nie przestrzega własnych praw. Dane pokazują, że liczba małoletnich niewolników rośnie, zwłaszcza w krajach Trzeciego Świata.

Młodzi niewolnicy pracują w zakładach przemysłowych, w fabrykach produkujących sprzęt sportowy, firmach, które zajmują się segregowaniem odpadów toksycznych, w kopalniach, rolnictwie, w domach jako służba, na budowach oraz przy połowie ryb.

Reklama
Reklama

Są wykorzystywane do prostytucji, służą w wojsku

Dzieci wykorzystuje się także do przestępstw np. w sprzedaży narkotyków oraz zmusza, dotyczy to głównie dziewczynek, do prostytucji. Badania UNCEF pokazały, że około 120 mln dziewcząt, w wieku poniżej 20 lat, zostało zmuszonych do uprawiania seksu za pieniądze.

Kolejnym problemem jest rekrutowanie nieletnich do rządowych sił zbrojnych i grup rebeliantów, gdzie służą jako pełnoprawni żołnierze. W ten sposób wykorzystywanych jest ok 300 tys. nieletnich na całym świecie, wielu poniżej 10 roku życia. Dzieci najczęściej wykonują funkcje zwiadowcze oraz służą jako tragarze. Każdego roku ponad 9 tys. dzieci ginie lub zostaje trwale okaleczonych przez miny.

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę