Nasze projekty

Młodzi zmieniają atmosferę obrad Synodu

Młodzi audytorzy, przysłuchujący się obradom Synodu Biskupów i często żywo reagujący na to, co mówią biskupi, zmienili atmosferę obrad! To spostrzeżenie poczynił jeden z ojców synodalnych biskup Reykjaviku David Tencer OFMCap.

Biskup Reykjaviku zauważył, że wiele rzeczy, o których mówią młodzi, jest biskupom dobrze znanych. – Ale sposób, w jaki je przekazują i to, jak się zachowują w auli synodalnej, żywo reagując oklaskami i okrzykami na niektóre wystąpienia ojców synodalnych, jest czymś bezcennym. Swoim zachowaniem zmienili atmosferę obrad – tak o obecności młodych audytorów na Synodzie Biskup mówi biskup Reykjaviku David Tencer OFMCap, delegat konferencji episkopatu 5 krajów skandynawskich.

Pochodzący ze Słowacji biskup – kapucyn, przebywający od 2004 r. na misjach w tym najdalej na północ wysuniętym kraju europejskim, przypomniał, że młodzi mają cechy, których czasami już brak osobom starszym: odwagę, zdolność do podejmowania ryzyka, otwartość na nowości, entuzjazm. Jeśli jednak ta siła, którą są obdarzeni, nie będzie odpowiednio pokierowana, może stać się ich nieszczęściem. Dlatego trzeba im pomóc, nie ograniczając i nie idąc wbrew ich pragnieniom, ale umożliwiając im takie pokierowanie swoim życiem, aby szło w tym kierunku, którego pragną.

Odnosząc się do sytuacji młodzieży w Islandii biskup wskazał, że jest to niewielka, ale bardzo dobra grupa. Ich sytuacja jest dużo bardziej komfortowa niż na przykład młodych w Afryce, których jest bardzo dużo i często migrują w poszukiwaniu lepszego życia. Młodzi Islandczycy, jeżeli tylko chcą coś zrobić, mają wszytko, co potrzebne do zrealizowania swoich pragnień, bez ograniczeń ekonomicznych czy społecznych. „Muszą tylko chcieć, a znajdą w Kościele odpowiednie miejsce do zrealizowania się” – stwierdził biskup Tencer.

Reklama
Reklama

KAI/ad

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę