Nasze projekty

Media: Portugalczyk pokieruje Dykasterią Kultury i Edukacji

Portugalski kardynał, 56 -letni José Tolentino Calaça de Mendonça, dotychczasowy archiwista i bibliotekarz Stolicy Apostolskiej będzie nowym prefektem watykańskiej Dykasterii Kultury i Edukacji. Informację taką podał portal SIC Notícias, powołując się na gazetę 7Margens.

fot. Arnold Straub/unsplash.com

Kard. Tolentino Mendonça zastąpi kardynałów Gianfranco Ravasiego oraz Giuseppe Versaldiego – którzy obydwaj mają już 79 lat. Będzie odpowiedzialny za sieć szkół katolickich na całym świecie a także promocję kultury i sportu. Sieć szkół katolickich składa się z 1360 uniwersytetów katolickich i 487 kościelnych uniwersytetów i kolegiów z 11 milionami studentów oraz kolejnych 217 tysięcy szkół z 62 milionami dzieci i młodzieży. Nominacja ta powinna być ogłoszona przez Ojca Świętego „w przyszłym tygodniu”.

Kard. José Tolentino Calaça de Mendonça urodził się w miejscowości Machico na Maderze 15 grudnia 1965. Święcenia prezbiteratu przyjął 28 lipca 1990 jako kapłan diecezji Funchal (Madera). W 1989 uzyskał licencjat kanoniczny z teologii, w 3 lata później – licencjat biblijny na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie i w 2004 doktorat z teologii biblijnej na Portugalskim Uniwersytecie Katolickim w Lizbonie. Był m.in. rektorem Papieskiego Kolegium Portugalskiego w Rzymie. Od 2011 był konsultorem Papieskiej Rady ds. Kultury. 26 czerwca 2018 papież Franciszek mianował go archiwistą i bibliotekarzem Świętego Kościoła Rzymskiego, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego (sakrę nominat przyjął 28 lipca tegoż roku). Zaś 5 października 2019 Ojciec Święty włączył go do Kolegium Kardynalskiego i przydzielił kościół tytularny św. Dominika i Sykstusa.

17 listopada 2020 roku papież Franciszek mianował kard. de Mendonçę członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, 30 kwietnia 2022 roku członkiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a 13 lipca 2022 papież Franciszek mianował go członkiem Dykasterii ds. Biskupów.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę