Kard. Krajewski: papież przekazuje szczepionki ubogim na całym świecie

Gdy Franciszek obchodził imieniny, grupa ubogich i bezdomnych otrzymała od niego szczepionki przeciw COVID-19. Jednak papież troszczy się nie tylko o osoby, które żyją wokół Watykanu, ale o potrzebujących w różnych miejscach świata.

June 9, 2019 - Vatican: Pope Francis speaks with Card. Konrad Krajewski during the Pentecost Mass in Saint Peter's square at the Vatican. (Alessia Giuliani/CPP/Polaris)

Jak podkreśla kard. Konrad Krajewski, przekazanie szczepionek „to bardzo konkretny znak tego, że te osoby nie mogą być wykluczone”. One także stanowią cześć społeczeństwa i należą do Kościoła – powiedział jałmużnik papieski.

Papież Franciszek poprzez Urząd Dobroczynności Apostolskiej nie troszczy się jedynie o tych, którzy żyją wokół samego Watykanu, ale również o pozbawionych dostępu do szczepionki w różnych częściach świata. Z myślą o nich uruchomiono specjalny fundusz. Inicjatywa pod hasłem „szczepionka zawieszona” czyli (vaccino sospeso) powstała z myślą o ubogich krajach świata, dotkniętych rozmaitymi kryzysami, aby także im zapewnić dostęp do szczepionki.

Na czym polega vacinno sospeso?

To pojęcie «vaccino sospeso» spotkałem w Neapolu. Gdy ktoś idzie do baru i pije kawę, a Neapolitańczycy muszą kilka razy w ciągu dnia wypić kawę, to po jej spożyciu płaci za kolejną kawę, nie wiedząc przy tym dla kogo będzie przeznaczona. Gdy biedny przyjdzie do baru, to wtedy otrzymuje kawę gratis od osoby nieznanej, która zechciała wcześniej zapłacić za kawę dla potrzebującego. Pomyśleliśmy w ten sposób, że ci, którzy są już zaszczepieni mogą pomóc tym, którzy w jakiś sposób nie mają prawa ani możliwości bycia zaszczepionymi – tłumaczy kard. Krajewski.

Reklama
Reklama

Dlatego ogłoszono akcję pomocy poprzez tzw. «vaccino sospeso», czyli jakby darowaną szczepionkę. Przychodzą wpłaty na konto Ojca Świętego, od 5-10 euro po 5 tys., a nawet więcej. Zebranych zostało około 200 tys. euro. Z tej sumy 100 tys. przesłaliśmy już do Syrii. Nuncjusz w tym kraju zajmie się szczepieniem najbiedniejszych na miejscu, a więc 100 tys. euro już zostało przekazane. Kiedy przyjdą kolejne pieniądze zostaną rozesłane po świecie – mówi duchowny.

kh/VaticanNews/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę