Nasze projekty

„Jan Paweł II wciąż obecny w życiu Kościoła”

Choć od śmierci Jana Pawła II minęło 12 lat, jest on cały czas obecny w życiu współczesnego Kościoła – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, który dziś rano przewodniczył Mszy św. przy grobie świętego Papieża z udziałem członków Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016. Hierarcha podkreślał, że jedną z „dalekosiężnych i opatrznościowych” inicjatyw duszpasterskich, które o tym świadczą, są Światowe Dni Młodzieży.

Delegacja Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 uczestniczy w pielgrzymce do Rzymu, która jest podziękowaniem za owoce spotkania młodych w Krakowie. W piątek przy grobie św. Jana Pawła II gospodarze ubiegłorocznych wydarzeń modlili się także w intencji dobrego przygotowania ŚDM w Panamie.

W homilii kard. Dziwisz powiedział, że choć od odejścia św. Jana Pawła II minęło 12 lat, jest on wciąż obecny w życiu współczesnego Kościoła poprzez swoje nauczanie oraz inicjatywy duszpasterskie, które przetrwały, a wśród nich – Światowe Dni Młodzieży.

„Ich historia liczy sobie już ponad trzydzieści lat i tylko Bóg wie, ile dobra wniosły one w życie milionów młodych ludzi, którzy w nich uczestniczyli, ale także ile dobra wniosły w życie całego Kościoła, zawsze młodego, odnawiającego się w każdym pokoleniu, głoszącego na nowo i z nowym entuzjazmem Dobrą Nowinę” – mówił metropolita senior archidiecezji krakowskiej.

Reklama

Długoletni sekretarz Jana Pawła II przypomniał, że można było się o tym przekonać w ubiegłym roku. „Mogliśmy wtedy także namacalnie odczuć obecność św. Jana Pawła II. On był z nami. On wspierał nas cały czas zarówno podczas wielomiesięcznych i niełatwych przygotowań, jak i w samym przeprowadzeniu Światowego Dnia Młodzieży” – podkreślał z przekonaniem.

Zdaniem kard. Dziwisza, to właśnie osoba Jana Pawła II ściągnęła do Krakowa ogromną rzeszę młodych ze wszystkich kontynentów. „Takie zgromadzenie, taka wspólnota to znak nadziei dla naszego podzielonego świata, doświadczającego napięć, przemocy, konfliktów i wojen” – dodał.

Kardynał podziękował papieżowi Franciszkowi za wydarzenia i przeżycia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, jego obecność i skierowane do młodych słowa. Podziękował także za kanonizację św. Jana Pawła II, „ostateczną pieczęć autentyczności na jego świętości”.

Reklama

„W ten sposób Światowe Dni Młodzieży otrzymały swego patrona, który duchowo towarzyszy młodym z wysoka, wskazuje im drogę, inspiruje ich, by przeżywali pięknie swoje życie, by czuwali jako „stróżowie poranka”, by czynili nasz świat bardziej ludzkim, a więc i bardziej Bożym” – zaznaczył.

Po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki, wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem, udali się do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli, które było jednym z ulubionych miejsc Jana Pawła II.

W Niedzielę Palmową Komitet Organizacyjny ŚDM 2016 na czele z kard. Dziwiszem i bp. Damianem Muskusem OFM będzie uczestniczył w liturgii na Placu św. Piotra, podczas której polska młodzież przekaże krzyż ŚDM i ikonę Salus Populi Romani przedstawicielom młodych Panamczyków – gospodarzy ŚDM 2019.

Reklama

(KAI) md / Rzym

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite