Nasze projekty

Franciszek: władze wiedzą, ilu migrantów mogą przyjąć, to jest ich prawo

W czasie podróży powrotnej z Grecji do Rzymu papież odpowiadał na pytania dziennikarzy, które dotyczyły m.in. kryzysu migracyjnego. "Każdy rząd musi jasno powiedzieć: «Mogę przyjąć tyle i tyle osób»" - powiedział Franciszek.

Fot. Jose Martinez / Cathopic

Papież został zapytany o problem migracyjny i o to, czego oczekuje w tej sprawie od takich krajów jak Polska, Rosja i Niemcy. Ci którzy budują mury tracą poczucie swojej własnej historii, kiedy sami byli niewolnikami innych krajów. Ci którzy obecnie to robią, takie doświadczenie mają – odpowiedział Franciszek.

Jak podkreślił, „każdy rząd musi jasno powiedzieć: «mogę przyjąć tyle i tyle osób»„. Rządzący wiedzą, ilu migrantów mogą przyjąć. To jest ich prawo. Migrantów należy jednak przyjmować, towarzyszyć im, promować i integrować. Jeśli rząd nie może przyjąć więcej niż określonej liczby osób, musi nawiązać dialog z innymi krajami, które mogą to zrobić – mówił Franciszek.

Dlatego, jak dodał, Unia Europejska jest bardzo ważna, ponieważ „może tworzyć harmonię między wszystkimi rządami w zakresie dystrybucji migrantów”. Franciszek przypomniał, że migranci przybywają na Cypr, do Grecji i na Lampedusę na Sycylii, a między państwami nie ma zgody, co można z nimi zrobić.

Reklama

Migrantów należy integrować. Bez tego mają oni mentalność mieszkańców getta, popadają w przestępczość. Przyjmowanie migrantów nie jest łatwe, ale jeśli tego problemu nie rozwiążemy, ryzykujemy upadek naszej cywilizacji. Kolejnym dramatem jest wpadanie migrantów w ręce handlarzy ludźmi. Tak więc nie możemy ich przyjąć i zostawić, należy zadbać o integrację, musimy im towarzyszyć i ich wspierać – wyjaśnił papież.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę