Nasze projekty

Franciszek: świętość jest darem Bożym nie tylko dla nielicznych, ale dla wszystkich

Czy wierzysz w to, co głosisz? Czy żyjesz tym, w co wierzysz? Czy głosisz to, czym żyjesz? - to pytania, na które, zdaniem papieża Franciszka, każdy powinien sobie odpowiedzieć.

W czasie audiencji ogólnej mówił o gorliwości ewangelizacyjnej, odwołując się do nauczania św. Pawła VI, które wypływa z adhortacji „Evangelii nuntiandi”. Znajdujemy tam trzy podstawowe pytania, na które każdy z nas powinien odpowiedzieć: „Czy wierzysz w to, co głosisz?”, „Czy żyjesz tym, w co wierzysz?”, oraz „Czy głosisz to, czym żyjesz?” – mówił papież.

Franciszek zwrócił uwagę, że ewangelizacja „to coś więcej niż przekaz doktrynalny i moralny”. Jest to przede wszystkim świadectwo osobistego spotkania z Chrystusem, Słowem Wcielonym. Głosić Ewangelię to mówić o Bogu, który jest nam znany i bliski – stwierdził.

Papież Paweł VI podkreśla, że „człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków aniżeli nauczycieli; a jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami”. Świadectwo życia autentycznie chrześcijańskiego wiąże się z podążeniem drogą świętości, która jest darem Bożym, nie tylko dla nielicznych, ale dla wszystkich – dodał.

Reklama

Św. Paweł VI – mówił papież – uczy, „że bez świętości słowo ewangelizatora „z trudem przeniknie do serca współczesnych ludzi”, mowa będzie daremna”.

Nie można zapominać o tym, że my wszyscy, wierzący w Chrystusa, jako aktywni członkowie ludu Bożego, powinniśmy zaczynać dzieło ewangelizowania od siebie samych. Kościół, który sam się ewangelizuje, aby ewangelizować, podąża drogą nieustannego nawrócenia i odnowy, jest całkowicie zwrócony ku Bogu i ku ludzkości – zwrócił uwagę Franciszek.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę