Franciszek przyjął na audiencji marszałka Senatu RP. Wiemy, o czym rozmawiali

Papież przyjął na audiencji marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego z małżonką oraz osobami towarzyszącymi - poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Po spotkaniu polityk przekazał dziennikarzom, jakie tematy zostały poruszone podczas spotkania.

fot. Senat RP/Twitter

Jak wyjaśnił podczas spotkania z dziennikarzami marszałek Senatu RP, pierwszym z najważniejszych tematów, poruszonych podczas prywatnego spotkania z papieżem była słabnąca dzietność w europejskim i polskim społeczeństwie.

Zgodziliśmy, że o ile diagnoza została postawiona, o tyle propozycje leczenia jeszcze są dalekie od finalizacji. Aczkolwiek wymieniliśmy mnóstwo uwag na ten temat – powiedział Grodzki.

Sytuacja uchodźców i Ukrainy wśród tematów spotkania

Podczas spotkania poruszono również kwestię związaną z sytuacją uchodźców „nie tylko w kontekście Polski, ale w kontekście rozróżnienia obrony granic, która jest poza dyskusją, od humanitarnego, chrześcijańskiego podejścia do uchodźców, istot ludzkich, zwłaszcza kobiet i dzieci”.

Reklama
Reklama

Jak poinformował marszałek, kolejny temat dotyczył „agresywnych zapędów Rosji w stosunku do Ukrainy, już wcześniej w stosunku do Krymu”. Ojciec Święty niezwykle się tym martwi. Wydaje się, aczkolwiek nie padło to wprost, że dyplomacja watykańska również czyni duże wysiłki, aby to napięcie zniwelować – mówił marszałek Senatu RP.

„Zadeklarowałem pełną pomoc swoją skromną osobą”

Grodzki zgodził się z opinią polskich biskupów, którzy podczas wizyty ad limina stwierdzili, że papież dobrze orientuje się w sytuacji w Polsce. Jednocześnie podkreślił, że rozmowy na temat Polski odbywały się w kontekście całej Europy.

Reklama
Reklama

Marszałek senatu powiedział również o przesłaniu, jakie wybrzmiało ze spotkania z papieżem. Musimy coś zrobić, aby Europa nie umarła, aby rodziło się więcej dzieci. Zadeklarowałem pełną pomoc swoją skromną osobą i Senatem, Ojcu Świętemu. Bowiem nie ulega wątpliwości, że ten problem jest naprawdę ważny i wymaga pilnej pracy na szczeblach Kościoła, dyplomatów, urzędników, ale również każdego z nas – powiedział.

„Utwierdził mnie, że to wielki przywódca Kościoła”

Zapytany o to, czy podczas rozmowy został podjęty temat współpracy państwa i Kościoła, polityk odpowiedziała, że „temat ten wybrzmiał przy okazji rozmów na temat spadającej dzietności, ale nie był tematem samym w sobie”.

Dla mnie i dla nas wszystkich był to ogromny zaszczyt i honor, a duch i nastrój rozmowy z Ojcem Świętym utwierdził mnie, że to jest wielki przywódca Kościoła – podkreślił marszałek Senatu, podsumowując rozmowę z papieżem Franciszkiem.

Reklama

Marszałek złożył kwiaty przy grobie Jana Pawła II

Po spotkaniu z papieżem marszałek Senatu RP złożył kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej.

W południe marszałek Grodzki udał się do Bazyliki NMP na Zatybrzu, gdzie złożył kwiaty pod odnowioną niedawno, dzięki staraniom Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej, tablicy poświęconej bł. kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, którego kościołem tytularnym była ta właśnie świątynia.

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę