Nasze projekty

Franciszek: jeśli Kościół w jakimś kraju myśli o pieniądzach, a nie o duszpasterstwie, to nie przyciąga to ludzi

"Kiedy jakiś Kościół, jakikolwiek, w jakimś kraju czy sektorze myśli bardziej o pieniądzach, planach duszpasterskich, a nie o duszpasterstwie, i kiedy tak się to rozwija, to nie przyciąga to ludzi" - mówił papież w rozmowie z dziennikarzami w czasie powrotu z Kazachstanu.

Fot. influenzando/Cathopic

Na pokładzie samolotu, Franciszek odniósł się do sytuacji niemieckiego Kościoła, ale nie mówił o niedawnych postulatach drogi synodalnej, która wzywała do zerwania z chrześcijańską etyką seksualną, lecz o sekularyzacji, odchodzeniu ludzi od Kościoła.

ZOBACZ TEŻ: Papież: trudno prowadzić dialog z tymi, którzy rozpoczęli wojnę, ale trzeba to uczynić

Tym, czego potrzeba w pierwszym rzędzie to wierność własnej wierze. Jeśli jesteś biskupem czy kapłanem i nie jesteś spójny, to młodzi to wyczują i odchodzą. Kiedy jakiś Kościół, jakikolwiek, w jakimś kraju czy sektorze myśli bardziej o pieniądzach, planach duszpasterskich, a nie o duszpasterstwie, i kiedy tak się to rozwija, to nie przyciąga to ludzi – mówił.

Reklama

„Pasterze muszą iść naprzód”

Nie wprost odniósł się również do zignorowania listu, jaki na początku drogi synodalnej napisał do katolików w Niemczech.

Kiedy trzy lata temu napisałem list do narodu niemieckiego, to byli biskupi, którzy go nagłośnili i osobiście go rozprowadzali. Jeśli jakiś duszpasterz był blisko ludzi, to mówił: ludzie muszą wiedzieć, co myśli papież. Myślę, że pasterze muszą iść naprzód. Ale jeśli zatracili zapach owczarni, a owczarnia zatraciła zapach pasterza, to nie da się iść naprzód. Niekiedy – nie myślę tylko o Niemczech, ale ogólnie – podejmuje się refleksję nad odnową, unowocześnieniem duszpasterstwa – podkreślił papież.

I dobrze, że tak jest, ale zawsze ma to być w rękach pasterza. Jeśli duszpasterstwo jest w rękach naukowców, specjalistów od duszpasterstwa, którzy opiniują i mówią co trzeba robić, to nie idzie się naprzód. Jezus zbudował Kościół z pasterzami, a nie z doradcami politycznymi – dodał.

Reklama

PRZECZYTAJ: Jak wygląda życie w seminarium? Klerycy opowiadają o drodze do kapłaństwa

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę