Nasze projekty

Franciszek do Polaków: Niech św. Wojciech wyprosi wam u Boga odwagę w wierze

Pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej Papież odniósł się do zbliżającej się uroczystości św. Wojciecha. "Był człowiekiem głębokiej wiary, modlitwy i męstwa, a jego męczeństwo stało się fundamentem tożsamości Kościoła w Polsce" - powiedział Franciszek.

fot.cathopic.com

W piątek, 23 kwietnia, obchodzić będziemy uroczystość św. Wojciecha, męczennika i patrona Polski.

W czasie środowej audiencji wspomniał o nim także Papież Franciszek. Powiedział, że był on „człowiekiem głębokiej wiary, modlitwy i męstwa, a jego męczeństwo stało się fundamentem tożsamości Kościoła w Polsce”.

Niech wyprosi wam u Boga odwagę w wierze, rozwój ludzki i społeczny oraz wzrost duchowy waszej Ojczyzny. Z serca wam błogosławię – dodał Papież.

Reklama
Reklama

Wojciech. Święty na wagę złota

Był pierwszym ze słowiańskiego rodu, który wpłynął na oblicze Europy, wyznaczając drogi chrystianizacji i miejsce Kościoła.

Św. Wojciech, biskup i męczennik, którego Kościół w Polsce uznaje za jednego ze swoich głównych patronów, pochodził z książęcego rodu czeskich Sławnikowiców, spokrewnionego przez Dąbrówkę z dynastią Piastów.

Jego krew leży u fundamentów Kościoła i państwa na ziemiach piastowskich. Jako apostoł pogan w swej ostatniej misji dotarł do wybrzeży Bałtyku, gdzie 23 kwietnia 997 roku poniósł śmierć męczeńską.

Reklama
Reklama

Podania mówią, że ciało św. Wojciecha zostało wykupione za tyle kilogramów złota, ile ważyło – a ważyć musiało nie mało, bo w głazie, na którym nauczał pozostawił odbite ślady swoich stóp.

Przy jego grobie spotkali się w 1000 roku cesarz Otton III i książę Bolesław Chrobry, a wydarzenie to przeszło do historii jako Zjazd Gnieźnieński. Już wówczas św. Wojciech – wychowanek szkoły w Magdeburgu, biskup praski, mnich rzymski, apostoł Węgier i Polski, wreszcie męczennik pruski, którego ciało znalazło się w Gnieźnie – urastał do rangi symbolu duchowej jedności tworzącej się wówczas Europy.

os, KAI, archpoznan.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę