Franciszek: Bóg prowokuje nas do życia z innymi i dla innych

"Bóg, w którym każda osoba żyje dla drugiej, a nie dla siebie, prowokuje nas do życia z innymi i dla innych". Do dawania swym życiem świadectwa o Bogu w Trójcy Przenajświętszej, który jest miłością zachęcił papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Fot. Vatican Media Live/YouTube

Boża „prowokacja”

Rozważając czytany w uroczystość Trójcy Przenajświętszej fragment Ewangelii (J 16, 12-15) Franciszek podkreślił, że Duch Święty głosi Jezusa i objawia Ojca. A także, iż Ojciec, który posiada wszystko, oddaje Synowi wszystko, co posiada: nie zatrzymuje niczego dla siebie i daje siebie całkowicie Synowi.

Natomiast my jesteśmy skoncentrowani na sobie i jesteśmy zazdrośni o to, co posiadamy. Dlatego właśnie świętowanie Trójcy Świętej jest nie tyle ćwiczeniem teologicznym, co rewolucją w naszym sposobie życia. Bóg, w którym każda osoba żyje dla drugiej, a nie dla siebie, prowokuje nas do życia z innymi i dla innych – stwierdził Ojciec Święty.

Trójc Święta uczy nas relacji

Papież zachęcił, by nasze życie odzwierciedlało relacje Trójcy Świętej, dając siebie i służąc innym ludziom. Podkreślił, że Boga w Trójcy Jedynego należy ukazywać przedkładając czyny nad słowa. Wskazał, że miłować to nie tylko chcieć dobrze i czynić dobrze, ale przede wszystkim zasadniczo przyjąć innych, uczynić miejsce dla innych.

Reklama
Reklama

Trójca Święta uczy nas, że jedna osoba nigdy nie może istnieć bez drugiej. Nie jesteśmy wyspami, jesteśmy w świecie, aby żyć na obraz Boży: otwarci, potrzebujący innych i potrzebujący, by pomagać innym. Postawmy więc sobie ostatnie pytanie: czy w codziennym życiu jestem także odbiciem Trójcy Świętej? Czy znak krzyża, który czynię każdego dnia pozostaje gestem samym w sobie, czy też inspiruje mój sposób mówienia, spotykania się, reagowania, osądzania, przebaczania? – pytał Franciszek.

Papież wspomina nowe błogosławione siostry elżbietanki

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał o wczorajszej beatyfikacji we Wrocławiu sióstr Elżbietanek zamordowanych przez żołnierzy sowieckich.

Drodzy bracia i siostry, wczoraj we Wrocławiu, w Polsce, zostały beatyfikowane siostra Paschalis Jahn, i i jej dziewięć współsióstr, męczennic ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, zabitych pod koniec II wojny światowej w kontekście wrogim wierze chrześcijańskiej. Te dziesięć 10 zakonnic, choć były świadome grożącego im niebezpieczeństwa, pozostały u boku osób starszych i chorych, którymi się opiekowały. Niech ich wzór wierności Chrystusowi pomoże nam wszystkim, a zwłaszcza chrześcijanom prześladowanym w różnych częściach świata, odważnie dawać świadectwo Ewangelii. Brawa dla nowych błogosławionych!

Reklama
Reklama

KAI,zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę