Nasze projekty

Franciszek: Bóg prowokuje nas do życia z innymi i dla innych

"Bóg, w którym każda osoba żyje dla drugiej, a nie dla siebie, prowokuje nas do życia z innymi i dla innych". Do dawania swym życiem świadectwa o Bogu w Trójcy Przenajświętszej, który jest miłością zachęcił papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Fot. Vatican Media Live/YouTube

Boża „prowokacja”

Rozważając czytany w uroczystość Trójcy Przenajświętszej fragment Ewangelii (J 16, 12-15) Franciszek podkreślił, że Duch Święty głosi Jezusa i objawia Ojca. A także, iż Ojciec, który posiada wszystko, oddaje Synowi wszystko, co posiada: nie zatrzymuje niczego dla siebie i daje siebie całkowicie Synowi.

Natomiast my jesteśmy skoncentrowani na sobie i jesteśmy zazdrośni o to, co posiadamy. Dlatego właśnie świętowanie Trójcy Świętej jest nie tyle ćwiczeniem teologicznym, co rewolucją w naszym sposobie życia. Bóg, w którym każda osoba żyje dla drugiej, a nie dla siebie, prowokuje nas do życia z innymi i dla innych – stwierdził Ojciec Święty.

Trójc Święta uczy nas relacji

Papież zachęcił, by nasze życie odzwierciedlało relacje Trójcy Świętej, dając siebie i służąc innym ludziom. Podkreślił, że Boga w Trójcy Jedynego należy ukazywać przedkładając czyny nad słowa. Wskazał, że miłować to nie tylko chcieć dobrze i czynić dobrze, ale przede wszystkim zasadniczo przyjąć innych, uczynić miejsce dla innych.

Reklama

Trójca Święta uczy nas, że jedna osoba nigdy nie może istnieć bez drugiej. Nie jesteśmy wyspami, jesteśmy w świecie, aby żyć na obraz Boży: otwarci, potrzebujący innych i potrzebujący, by pomagać innym. Postawmy więc sobie ostatnie pytanie: czy w codziennym życiu jestem także odbiciem Trójcy Świętej? Czy znak krzyża, który czynię każdego dnia pozostaje gestem samym w sobie, czy też inspiruje mój sposób mówienia, spotykania się, reagowania, osądzania, przebaczania? – pytał Franciszek.

Papież wspomina nowe błogosławione siostry elżbietanki

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał o wczorajszej beatyfikacji we Wrocławiu sióstr Elżbietanek zamordowanych przez żołnierzy sowieckich.

Drodzy bracia i siostry, wczoraj we Wrocławiu, w Polsce, zostały beatyfikowane siostra Paschalis Jahn, i i jej dziewięć współsióstr, męczennic ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, zabitych pod koniec II wojny światowej w kontekście wrogim wierze chrześcijańskiej. Te dziesięć 10 zakonnic, choć były świadome grożącego im niebezpieczeństwa, pozostały u boku osób starszych i chorych, którymi się opiekowały. Niech ich wzór wierności Chrystusowi pomoże nam wszystkim, a zwłaszcza chrześcijanom prześladowanym w różnych częściach świata, odważnie dawać świadectwo Ewangelii. Brawa dla nowych błogosławionych!

Reklama

KAI,zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę