Nasze projekty

Franciszek apeluje o świat bez broni jądrowej

Na zakończenie audiencji ogólnej Ojciec Święty przypomniał, że w piątek 22 stycznia wejdzie w życie Traktat o zakazie broni jądrowej i wezwał państwa a także poszczególne osoby do podejmowania stanowczych działań na rzecz świata bez broni jądrowej.

Ten apel Franciszek skierował po zakończeniu audiencji ogólnej. Przypomniał traktat o zakazie broni jądrowej. Pojutrze, 22 stycznia wejdzie w życie Traktat o zakazie broni jądrowej. Idzie o pierwszy instrument międzynarodowy prawnie wiążący, który wyraźnie zakazuje tego oręża, którego użycie ma skutek jednakowy dla wszystkich. W krótkim czasie razi bardzo wiele osób, powodując długotrwałe szkody dla środowiska naturalnego. Bardzo zachęcam wszystkie państwa i wszystkie osoby do podejmowania stanowczych działań na rzecz krzewienia niezbędnych warunków dla świata bez broni jądrowej, przyczyniając się do rozwoju pokoju oraz współpracy wielostronnej, której ludzkość dzisiaj tak bardzo potrzebuje – stwierdził.

Traktat o zakazie broni jądrowej został uchwalony 7 lipca 2017 r. w Nowym Jorku przez konferencję ONZ głosami 122 państw przy jednym głosie sprzeciwu (Holandia) i jednym wstrzymującym (Singapur). 69 pozostałych państw (w tym państwa posiadające broń jądrową) odmówiło udziału w Konferencji. Został podpisany przez 84 państw, a ratyfikowany przez 50. 24 października 2020 r. Honduras jako pięćdziesiąte państwo dokonał ratyfikacji, tym samym, zgodnie z art. 15, traktat wejdzie w życie 90 dni od tej daty, to znaczy 22 stycznia 2021 r.

Układ zakazuje stronom rozwijać, wypróbowywać, produkować, wytwarzać, uzyskiwać w inny sposób, posiadać lub gromadzić broń jądrową lub inne jądrowe urządzenia wybuchowe jak również przekazywać i otrzymywać taką broń, używać lub grozić jej użyciem, pomagać, zachęcać lub nakłaniać w jakikolwiek sposób do jakiejkolwiek działalności zabronionej przez Traktat, szukać pomocy w takim działaniu lub otrzymywać ją, pozwalać na jakiekolwiek stacjonowanie, instalowanie lub rozmieszczanie jakiejkolwiek broni jądrowej lub innego jądrowego urządzenia wybuchowego na swym terytorium lub w innym miejscu będącym pod jego jurysdykcją lub kontrolą.

Reklama
Reklama

SPRAWDŹ: Franciszek: chrześcijanie innych wyznań, z ich tradycjami, z ich historią, są darami Boga

ag/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę