Nasze projekty

Dziś pogrzeb Benedykta XVI. Jak będzie przebiegał?

Uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI rozpocznie msza święta o godz. 9.30, którą będzie koncelebrować 120 kardynałów i ponad 400 biskupów. Uroczystości będą przebiegały według modelu pogrzebu panującego papieża, z pewnymi oryginalnymi elementami i adaptacjami.

fot. Sergey Gabdurakhmanov/Wikimedia Commons CC BY 2.0

W środę wieczorem po zamknięciu bazyliki św. Piotra ciało Benedykta XVI złożono do cyprysowej trumny. Zgodnie z tradycją znalazły się w niej paliusze, które nosił zmarły papież jako arcybiskup Monachium i Rzymu, monety i medale z czasów jego pontyfikatu oraz rogito, czyli zamknięty w metalowej tubie tekst, w którym krótko opisano jego papieską posługę.

O godz. 8.45 trumna z ciałem Benedykta XVI zostanie wyniesiona z bazyliki na plac św. Piotra, gdzie odmówiony będzie różaniec za zmarłego papieża. O godz. 9.30 rozpocznie się msza pogrzebowa, której będzie przewodniczyć dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re, a papież Franciszek wygłosi homilię. W sumie w koncelebrze weźmie udział ponad 120 kardynałów, 400 biskupów i 4 tys. kapłanów.

CZYTAJ: Papież na pogrzebie papieża. Historyczny precedens

Reklama

Obrzędy pogrzebowe jedynie w niewielkiej mierze będą się różnić od obrzędów przewidzianych na pogrzeb urzędującego papieża. Nie będzie na przykład końcowych modlitw diecezji rzymskiej i Kościołów wschodnich. Inne też będą czytania mszalne. Wykorzystana zostanie Trzecia Modlitwa Eucharystyczna.

Benedykt XVI spocznie w tym samym grobie, w którym Jan Paweł II

Po zakończeniu mszy papież odprawi też końcowe obrzędy pogrzebowe: pokropi trumnę wodą święconą, okadzi ją kadzidłem i odmówi nad nią ostatnią modlitwę. Następnie trumna zostanie przeniesiona w procesji do bazyliki św. Piotra. Podobnie jak w wypadku pogrzebu Jana Pawła II kolejna część ceremonii będzie miała charakter prywatny.

W bazylice watykańskiej cyprysowa trumna zostanie opieczętowana przez Kapitułę św. Piotra, Prefekturę Domu Papieskiego i Urząd Celebracji Liturgicznych, a następnie zamknięta w dwóch kolejnych trumnach: cynkowej i drewnianej. Dopiero potem ciało Benedykta XVI zostanie złożone do grobu w grotach watykańskich, w tym samym miejscu, gdzie pochowany był Jan Paweł II do czasów jego beatyfikacji.

Reklama

ZOBACZ: Jak będzie przebiegał pogrzeb Benedykta XVI? Watykan podał szczegóły

W pogrzebie wezmą udział polscy biskupi oraz prezydent

Podczas uroczystości pogrzebowych jedynie delegacje dwóch państw, Włoch i Niemiec, będą miały charakter oficjalny. Jeśli przyjadą inni szefowie państw lub rządów, „zrobią to prywatnie” – wyjaśnił Matteo Bruni, dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej. Udział w uroczystościach zapowiedzieli m.in. prezydent Polski Andrzej Duda, była królowa Hiszpanii Zofia, para królewska Belgii: Filip i Matylda, prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa oraz prezydent Węgier Katalin Novák.

W pogrzebie weźmie udział kilkunastu polskich biskupów m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski oraz kard. Stanisław Dziwisz.

Reklama

Pogrzeb relacjonować będzie ponad 600 akredytowanych dziennikarzy z całego świata. Modlitwy za papieża seniora oraz wszystkie obrzędy, które poprzedzą pogrzeb i po nim nastąpią, transmitowane będą na żywo przez światowe media.

KAI, pa, kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę