Nasze projekty

Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka wydała orędzie na czas koronawirusa

Jeśli nie możemy spotkać się w naszych parafiach, aby wspólnie przeżywać naszą wiarę, jak to zwykle robimy, Bóg oferuje nam możliwość ponownego znalezienia osobistej relacji z Nim "w ciszy naszej izdebki" - pisze kard. Turkson prefekt watykańskiej Dykasterii w orędziu na czas epidemii koronawirusa.

Kard. Peter K.A. Turkson jest prefektem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka i to on podpisał się pod opublikowanym dziś w Watykanie specjalnym orędziu na czas epidemii koronawirusa.

Kardynał zwraca uwagę, że obecna sytuacja uwypukliła poważne nierówności w naszych systemach społeczno-gospodarczych, zarówno pod względem zasobów ekonomicznych, korzystania z usług zdrowotnych, jak i dostępu do wykwalifikowanego personelu i badań naukowych. „W obliczu tego szeregu nierówności rodzina ludzka stoi przed wyzwaniem, aby naprawdę poczuć się i żyć jako rodzina połączona i współzależna” – pisze prefekt Dykasterii.

Przede wszystkim zauważa, że obecny trudny czas to „czas na promowanie międzynarodowej solidarności w udostępnianiu narzędzi i zasobów”, zwłaszcza wobec krajów, których systemy zdrowotne są gorzej przygotowane do walki z epidemią. „Dla każdej osoby, wierzącej lub niewierzącej, jest to dobry czas, aby zrozumieć wartość braterstwa, wartość solidarności” – pisze kardynał. Zauważa, że ta „wartość solidarności również musi być wprowadzona w konkretny czyn. „Mamy na myśli sąsiada, kolegę z biura, szkolnego przyjaciela, ale przede wszystkim lekarzy i pielęgniarki, którzy ryzykują zakażenie i infekcję, aby uratować zarażonych. Ci „operatorzy żyją” i pokazują nam znaczenie tajemnicy Wielkanocy: daru i służby”.

Reklama

Kard. Turkson odniósł się również do obecnej w regionach z największą liczbą zachorowań sytuacji zamykania kościołów czy odprawiania Mszy św. bez udziału wiernych. – Nie doświadczajmy tego jako niedostatku, ale szansy – zaleca kardynał. – Jeśli nie możemy spotkać się w naszych wspólnotach parafialnych, aby wspólnie przeżywać naszą wiarę, jak to zwykle robimy, Bóg oferuje nam możliwość wzbogacenia się, odkrycia nowych paradygmatów i ponownego znalezienia osobistej relacji z Nim. Jezus przypomina nam: „Zamiast tego módlcie się w ciszy swojej izdebki, módlcie się do Ojca, który widzi w ukryciu, a On Was wynagrodzi” (Mt 6,6). Modlitwa jest naszą siłą, modlitwa jest naszym zasobem – pisze kard. Turkson.

Pełny tekst jego orędzia dostępny jest na razie tylko w języku włoskim>>

ad/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę