Benedykt XVI zachęcił do czytania listu o św. Józefie. „Zawiera wielką głębię”

W wywiadzie dla niemieckiej gazety Benedykt XVI zachęcił wiernych do czytania listu apostolskiego "Patris corde", który wydał Franciszek z okazji ogłoszonego przez siebie roku św. Józefa. Benedykt XVI określił ten tekst, jako "pochodzący z serca i trafiający do serca, a jednak zawierający wielką głębię". Papież emeryt, którego patronem został św. Józef, podzielił się również wspomnieniami z domu rodzinnego oraz pielgrzymek do Ziemi Świętej.

fot. Vatican Media

W wywiadzie dla niemieckiego tygodnika katolickiego „Die Tagespost”, który w całości zostanie opublikowany w czwartek, papież senior, którego patronem chrztu jest Józef, opowiedział także o rodzinnych wspomnieniach i wrażeniach z pielgrzymek do Ziemi Świętej. Jestem oczywiście szczególnie zadowolony, że Papież Franciszek zwrócił uwagę wiernych na św. Józefa – powiedział Benedykt XVI w wywiadzie, który zostanie opublikowany w całości 1 kwietnia.

„Wierni powinni rozważać ten tekst”

Benedykt XVI podkreślił, że przeczytał ze szczególną aprobatą i wdzięcznością list apostolski „Patris corde”, który Franciszek wydał z okazji 150. rocznicy ustanowienia św. Józefa patronem Kościoła. Myślę, że wierni powinni ciągle czytać i rozważać ten tekst, aby w ten sposób przyczynić się do oczyszczenia i pogłębienia naszej czci świętych w ogóle, a zwłaszcza św. Józefa – powiedział Benedykt XVI.

W obszernym wywiadzie zwrócił również uwagę, że milczenie Józefa i pozorna nieobecność w Piśmie Świętym wyrażają przesłanie świętego. Jego milczenie jest w rzeczywistości jego przesłaniem. Wyraża „tak”, które wziął na siebie, łącząc się z Maryją, a tym samym z Jezusem – skomentował.

Reklama
Reklama

Wspomnienia z domu rodzinnego

Benedykt XVI podzielił się również rodzinną tradycją obchodzenia dnia św. Józefa, 19 marca w rodzinnej Bawarii. Jak wspominał papież senior, jego matka zawsze oszczędzała na zakup dobrej książki na święto Ponadto, aby uczcić dzień św. Józefa rodzina Ratzingerów przygotowywała prawdziwą kawę, którą jego ojciec uwielbiał, ale na którą rodzina nie mogła sobie pozwolić każdego dnia. Do tego zawsze był jeszcze pierwiosnek na znak wiosny, który przynosił św. Józef.

Wreszcie nasza mama upiekła ciasto z lukrem – to w pełni oddało niezwykły charakter święta. W ten sposób, począwszy od godzin porannych, w przekonujący sposób nadawano szczególny charakter dnia św. Józefa – mówił Benedykt XVI.

Patron dobrej śmierci

Ponadto Benedykt opisał swoje osobiste wrażenia z wizyty w Nazarecie w 2009 roku. Odniósł się również do tradycji wzywania św. Józefa jako patrona dobrej śmierci. Idea, że ​​on [Józef] zakończył swoje ziemskie życie pod opieką Maryi, jest dobrze uzasadniona. Dlatego proszenie Go, aby łaskawie towarzyszył nam w naszej ostatniej godzinie, jest dobrze ugruntowaną formą pobożności – powiedział.

Reklama
Reklama

kh/CNA/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę