Nasze projekty

Leonard Cohen nie żyje. Jego Hallelujah zostaje w pamięci

W wieku 82 lat zmarł znany kanadyjski poeta i piosenkarz Leonard Cohen. O odejściu artysty poinformowano w czwartek wieczorem za pośrednictwem jego oficjalnego profilu na Facebooku. "Pogrążeni w głębokim smutku zawiadamiamy, że odszedł legendarny poeta, autor tekstów piosenek i artysta Leonard Cohen. Straciliśmy jednego z najbardziej szanowanych i płodnych wizjonerów" - czytamy na stronie internetowej.

Jak poinformowała rodzina, uroczystości upamiętniające artystę mają się odbyć w późniejszym terminie w Los Angeles. Nie podano szczegółów dotyczących przyczyny śmierci artysty.

Cohen urodził się w 1934 roku w Montrealu, w średniozamożnej żydowskiej rodzinie. Jego ojciec Nathan pochodził z Polski, a matka Masha Klonitsky z Litwy.

Mieszkańcy Montrealu oddają hołd zmarłemu Leonardowi Cohenowi

Reklama

Po trwającej prawie sześć dekad karierze, podczas której występował w wypełnionych po brzegi salach w najodleglejszych zakątkach świata, pisarz, poeta, trubadur i niezmiernie wpływowy artysta, zgromadził tłumy fanów również na koncercie w Polsce w 2013 r. Artysta zagrał w hali Atlas Arena w Łodzi. Nie ma drugiego takiego artysty, który potrafiłby uwodzić publiczność, jak Leonard Cohen – napisał Financial Times. Kiedyś cieszyłby się reputacją twórcy zdolnego uwieść każdą kobietę, dziś, w wieku 78 lat wykorzystuje swój talent ku innym celom, rzucając do swych stóp publiczność na całym świecie – czytamy w archiwalnym artykule.

Kariera tego uwielbianego i docenianego na całym świecie artysty rozpoczęła się w latach 60., a debiutant został uznany za jednego z najbardziej wpływowych twórców tej epoki. Płyty „Songs of Leonard Cohen” (1967), „Songs of Love and Hate” (1970) oraz „I’m Your Man” (1990), „The Future” (1992), „Ten New Songs” (2001) i „Dear Heather” (2004) cieszą się do dziś ogromnym powodzeniem. Doceniano również literackie dokonania Cohena, które przyniosły mu wiele nagród na całym świecie. Jego nowa płyta miała się ukazać na wiosnę 2017r.

Przeczytaj również

  Po jego utwory z wielkim powodzeniem sięgali inni wykonawcy. Od „Suzanne” w wykonaniu Judy Collins, po niezwykłą wersję „Hallelujah” w wykonaniu Jeffa Buckleya. Eksperci obliczyli, że istnieje ponad 1300 wykonań piosenek Cohena, nagranych przez innych artystów. Do jego najzagorzalszych fanów zaliczają się m.in U2, REM, Sting i Nick Cave.

  Reklama

  Leonard Cohen zmarł w wieku 82 lat.

  Posłuchaj największego przeboju Cohena  Artykuł za RMF24.PL

  rmf24

  Reklama

  Najciekawsze artykuły

  co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

  Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

  Reklama

  SKLEP DOBROCI


   Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/stacja7use/domains/stacja7.pl/public_html/wp-content/themes/st7/inc/template-functions.php on line 784

  PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

  Reklama
  WIARA I MODLITWA
  Wspieraj nas na Patronite