Nasze projekty

Zmarł kompozytor Ennio Morricone

Jak informują włoskie media, słynny muzyk i zdobywca dwóch Oscarów zmarł w wieku 91 lat. Artysta znany był przede wszystkim z muzyki filmowej, w tym do filmów "Misja", "Nietykalni" czy "Karol - człowiek, który został papieżem".

Ennio Morricone był autorem muzyki do ponad 500 filmów, a ponad 50 jego soundtracków zdobyło najważniejsze nagrody związane z muzyką filmową. W 2006 roku otrzymał Oscara za muzykę do filmu „Nienawistna ósemka”, a rok później honorowego Oscara specjalnego.

Ennio Morricone urodził się w Rzymie 10 listopada 1928. Od dzieciństwa był uzdolniony muzycznie – zaczął komponować w wieku 6 lat. Ukończył konserwatorium muzyczne w klasie trąbki, orkiestracji i kompozycji, był też czynnym trębaczem.

Był kompozytorem i aranżerem piosenek. Najbardziej znany jest z komponowania muzyki filmowej – wśród filmów, do których stworzył ścieżkę dźwiękową, są m.in. „Misja”, „Nietykalni”, „Człowiek legenda”, „Dawno temu w Ameryce”, „Karol – człowiek, który został papieżem”, „Karol – papież, który pozostał człowiekiem”, a także do wielu telewizyjnych filmów o tematyce biblijnej.

Reklama
Reklama

Od 1956 roku był żonaty z Marią Travia, mieli czworo dzieci.

29 września 2012 w hali „Targów Kielce” odebrał z rąk arcybiskupa Gianfranco Ravasiego Medal Per Artem ad Deum (Przez sztukę do Boga), przyznawany przez Papieską Radę ds. Kultury

Reklama
Reklama

ah, Wikipedia, filmeb/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite