Z rozbitych łodzi migrantów powstaną krzyże i skrzypce

Drewno z dziesięciu łodzi migrantów, które rozbiły się w drodze na Lampedusę, zostało przekazane włoskiej Fundacji Dom Ducha i Sztuki. Zostaną z nich wykonane instrumenty muzyczne i krzyże, które staną się symbolami dramatu migracji.

fot. Mick Haupt/unsplash.com

Te łodzie miały zostać zniszczone. Poprosiliśmy, abyśmy mogli uczynić z nich narzędzie kulturowego przekazu – wyjaśnił prezes Fundacji Arnoldo Mosca Mondadori.

Z przedstawicielami Fundacji spotkał się niedawno papież Franciszek. Dziękuję wam wszystkim, ponieważ jesteście ziarnem nadziei. Dzięki wsparciu Fundacji Dom Ducha i Sztuki wysyłacie światu sygnały przeciwstawiające się kulturze odrzucenia, która niestety jest obecnie szeroko rozpowszechniona. Staracie się budować z «odrzuconych kamieni» dom, w którym panuje klimat przyjaźni społecznej i braterstwa – powiedział Papież Franciszek. – mówił wówczas papież.

Symbol dramatu migrantów

Od kilku lat na Lampedusę zmierzają łodzie wypełnione migrantami. Rozgrywający się w ich życiu dramat często ma tragiczne zakończenie. Morze Śródziemne – jak powiedział Franciszek w grudniu ubiegłego roku na wyspie Lesbos – jest „cmentarzyskiem bez nagrobków”.

Reklama
Reklama

Rozbite łodzie, które służyły ludziom za transport, są na ogół rekwirowane, a następnie utylizowane. Za sprawą Fundacji Dom Ducha i Sztuki, część z nich będzie teraz służyć jako symbol dramatu migrantów. Fundacja pomaga osobom z marginesu, uchodźcom, więźniom, samotnym matkom z dziećmi i osobom niepełnosprawnym. Są oni angażowani w projekty artystyczne, które pozwalają im na reintegrację ze społeczeństwem i powrót do normalnego życia.

Z rozbitych łodzi powstaną instrumenty muzyczne i krucyfiksy

Jednym z projektów są „Skrzypce Morza”. W jego ramach, odbywający karę w mediolańskim więzieniu Opera, są zatrudniani w warsztacie lutniczym Enrica Allorto. Z przekazanego drewna, pochodzącego z dziesięciu łodzi, wykonają pod okiem mistrza instrumenty muzyczne i krucyfiksy. Będą one przypominały ludziom, zwłaszcza młodym, o tragedii dziejącej się na naszych oczach.

Przekazaniu darowizny patronował Luciano Lamorgese, włoski minister spraw wewnętrznych. Było to możliwe również dzięki współpracy kilku instytucji, m.in. Agencji Lampedusa i prefektury prowincji Agrigento.

Reklama
Reklama

pa, Vatican News/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę