Nasze projekty

Wyniki nowych badań nad Całunem Turyńskim

Włoskie media, w tym radio Watykańskie, relacjonują opublikowane na początku sierpnia w naukowym piśmie "Applied Optics" najnowsze badania nad krwią obecną na Całunie Turyńskim. Udowadniają one, że pochodzi ona ze starożytności oraz od torturowanego człowieka.

Badania przeprowadziła grupa naukowców pod kierunkiem prof. Paolo Di Lazzaro z włoskiej rządowej agencji naukowej Enea. Ich wyniki zaprzeczają innym opublikowanym w tym roku badaniom dowodzącym fałszywości Całunu w oparciu o kolor krwi na nim obecnej. – Krew na Całunie Turyńskim jest prawdziwa i pochodzi od torturowanej osoby. Jest ona jest czerwona, a nie brązowa, tak jak powinna być starożytna krew po upływie tak długiego czasu, ponieważ tkanina Całunu była wystawiona na działanie światła ultrafioletowego, podobnego jak to słoneczne, i to zmieniło jej kolor – donoszą media, streszczając wyniki badań.

Grupa naukowców pobrała próbki do badań podczas ostatniego wystawienia publicznego Całunu w 2015 r.  – Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia. Dzięki analizie osłonowej z wykorzystaniem technik optycznych – zwykle służącej  do identyfikacji składu materiałów – zaobserwowano w krwi z Całunu obecność tzw. methemoglobiny, czyli utlenionej hemoglobiny. Do tego zaobserwowano obecność surowicy i dużych ilości bilirubiny, co jest typowe dla osób cierpiących na żółtaczkę lub torturowanych.

Podczas badań zespół prof. DiLazarro przeprowadził trwający 4 lata eksperyment z użyciem krwi pochodzącej od osoby chorej na żółtaczkę – również zawierającej dużo surowicy i bilirubiny. – Naszym celem było zrozumienie, dlaczego krew na tkaninie jest czerwona, a nie brązowa, tak jak powinna być starożytna i do tego utleniona krew – wyjaśnia prof. Di Lazarro. Po zabarwieniu płótna lnianego tą krwią badacze następnie napromieniowali je światłem ultrafioletowym, podobnym do tego obecnego w świetle słonecznym i odkryli, że „oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na bilirubinę zmienia kolor plam” – czytamy w relacji magazynu Il Gazzettino.

Reklama

ad, Il Gazettino, Torin Oggi/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite