Nasze projekty

Watykan nakazał zamknięcie Wspólnoty Loyola, której współzałożycielem jest o. Rupnik

Watykan zdecydował o zamknięciu Wspólnoty Loyola, której współzałożycielem jest oskarżony o nadużycia seksualne ojciec Marko Rupnik.

fot. piacenzadiocesitv/youtube.com (print screen)

O decyzji Watykanu poinformowała w piątek słoweńska archidiecezja Lublany. W dekrecie, które otrzymały wczoraj siostry ze Wspólnoty Loyola, watykańska Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego poinformowała o rozwiązaniu wspólnoty „ze względu na poważne problemy w sprawowaniu władzy i sposobu wspólnego życia„.

W oświadczeniu poinformowano również, że zamknięcie wspólnoty powinno nastąpić w ciągu roku. Watykan wydał dekret w tej sprawie 20 października.

O. Rupnik został oskarżony o nadużycia seksualne i psychologiczne, których miał się dopuszczać na początku lat 90. wobec sióstr zakonnych ze wspólnoty Loyola. Pod koniec lipca Rupnika definitywnie usunięto z zakonu jezuitów. Jednak już w październiku zakonnik został inkardynowany do pełnienia posługi kapłańskiej w słoweńskiej diecezji Koper.

Reklama

SPRAWDŹ: Ks. Marko Rupnik został przyjęty jako kapłan do jednej z diecezji w Słowenii

W tym czasie papież Franciszek zdecydował również o zniesieniu przedawnienia w sprawie o. Rupnika, aby umożliwić przeprowadzenie procesu kanonicznego.

„Papież jest głęboko przekonany, że jeśli jest coś, czego Kościół musi się nauczyć od Synodu, to jest to uważne i współczujące słuchanie tych, którzy cierpią, zwłaszcza tych, którzy czują się marginalizowani przez Kościół” – informowała wówczas w komunikacie Stolica Apostolska.

Reklama

ZOBACZ: Papież zniósł przedawnienie w sprawie Marko Rupnika. „Aby umożliwić przeprowadzenie procesu”

kh, Catholic News Agency/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę