Nasze projekty

Papież zniósł przedawnienie w sprawie Marko Rupnika. „Aby umożliwić przeprowadzenie procesu”

Papież zdecydował się na uchylenie przedawnienia, aby umożliwić rozpoczęcie procesu byłego jezuity i znanego artysty, oskarżonego o molestowanie psychiczne i seksualne. We wrześniu Komisja ds. Ochrony Nieletnich zgłosiła papieżowi „poważne problemy” w prowadzeniu sprawy.

fot. piacenzadiocesitv/youtube.com (print screen)

„We wrześniu Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich poinformowała Papieża o poważnych problemach w prowadzeniu sprawy ks. Marko Rupnika i braku wyjścia do ofiar. W związku z tym Ojciec Święty zwrócił się do Dykasterii Nauki Wiary o ponowne rozpatrzenie sprawy i podjął decyzję o zniesieniu przedawnienia, aby umożliwić przeprowadzenie procesu” – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

„Papież jest głęboko przekonany, że jeśli jest coś, czego Kościół musi się nauczyć od Synodu, to jest to uważne i współczujące słuchanie tych, którzy cierpią, zwłaszcza tych, którzy czują się marginalizowani przez Kościół” – czytamy w komunikacie.

ZOBACZ TEŻ: Czy mozaiki o. Rupnika znikną z bazyliki w Lourdes?

Reklama

W grudniu 2022 generał Towarzystwa Jezusowego oświadczył, iż o. Rupnik został ekskomunikowany, ale niebawem okazało się, że ta kara kościelna była już wcześniejsza i w maju 2020 Franciszek ją cofnął. Powodem tych działań były postawione zakonnikowi zarzuty o wykorzystywanie seksualne kilku kobiet. W marcu 2020 wygłosił on pierwsze kazanie wielkopostne dla papieża i kurii Rzymskiej. Ale zarzuty potwierdziły się i 9 czerwca br. generał zakonu postanowił wydalić podejrzanego z Towarzystwa Jezusowego.

Niedawno ks. Rupnik został przyjęty (inkardynowany) do słoweńskiej diecezji Koper. Oświadczenie w tej sprawie wydał 26 października miejscowy biskup Jurij Bizjak. Stwierdził on, że nastąpiło to na prośbę samego zainteresowanego, a diecezja nie miała żadnych podstaw, aby odmówić mu, gdyż nie ma dotychczas żadnych orzeczeń kościelnych ani państwowych, które potwierdzałyby te zarzuty.

KAI, vaticannews, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę